Kastamonulu kahraman Hasan Rıza Paşa, Kastamonu’da anıldı Kastamonulu kahraman Hasan Rıza Paşa, Kastamonu’da anıldı

Yapılan soykırıma dair sosyal medya üzerinden Arapça paylaşılmasıyla dikkat çeken mesajda şu ifadelere yer verildi;  "Bizler, Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinin dekanları olarak, 24 Eylül'de yürürlüğe giren ateşkes ve esir değişimi anlaşmasının ardından vahşi ve insanlık dışı saldırılarına yeniden başlayan İsrail'in, dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği soykırımı kınıyoruz.

İnsani yardım amacıyla bir hafta süren ateşkesin ardından, işgal altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan ve çok sayıda savunmasız masum çocuk, bebek, kadın ve sivilin bulunduğu Cebeliye kampının bombalanması sonucu yüzden fazla masum Filistinli kardeşlerimiz şehit oldu. Yaşlılar zor koşullar altında yaşıyor, yaşam uğruna umuda ve hayata tutunma mücadelesi veriyor. daha iyi bir gelecek için. Aynı zamanda İsrail savaş uçakları, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Sufyan Tayeh'in çocukları ve aile fertleriyle birlikte şehit olduğu Cebeliye'nin El-Faluce bölgesindeki evini hedef aldı.
Bu bakımdan 7 Ekim'den bu yana hedef alınan bu terör saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz."

küarapça


NE OLMUŞTU?

İsrail savaş uçaklarının Cibaliye'nin El-Faluce bölgesine düzenlediği saldırılarda Tayeh'in evi hedef alınan, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Tayeh, büyük oğlu Sufyan ve bazı aile fertleri hayatlarını kaybetti.

Prof. Dr. Sufyan Tayeh kimdir?

Filistinli fizik profesörü Sufyan Tayeh, hem akademik hem de mesleki alanda Gazze Şeridi'nin önde gelen başarılı doktorları arasında yer alıyordu.

Teorik fizik ve uygulamalı matematik alanında profesörlüğe sahip olan Tayeh, 2021'de dünya genelindeki araştırmacılar arasında ilk yüzde 2'lik dilime girmişti.

Filistin'de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve ltür Örgütü'nün (UNESCO) Fiziksel, Astrofizik ve Uzay Bilimleri Kürsüsü sahibi olarak atanan Prof. Dr. Tayeh, "Genç Arap Bilim Adamları" Abdulhamid Şuman ödülünü kazanmıştı. 

Kaynak: Serkan KEBECİOĞLU