Yükseköğretim Seçme Sınavı (YKS)’nda Kastamonu Üniversitesi’ne yerleşen yeni öğrencilere yönelik oryantasyon programı düzenlendi. Oryantasyon programları 4 Ekim’de Merkez tüphanesi’nde Eğitim Fakültesi ile başladı. Program, 13 Ekim’de Kastamonu Meslek Yüksekokulu’nun programı ile sona erecek.

            Kastamonu Üniversitesi’nde, yeni kayıt yaptıran öğrencilerin uyum süreci yakından takip edilerek üniversite ile ilgili bilgileri sunmak için oryantasyon programı düzenlendi. Öğrencilerin üniversite ve çevreyle uyum sürecini desteklemek, üniversitenin yapısını ve olanaklarını tanımalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen oryantasyon eğitimlerinin açılışı, Merkez Kütüphanesi “Sezai Karakoç Konferans Salonu'nda” 4 Ekim’de gerçekleşti.

            “BİZLER HER ZAMAN SİZLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

            Oryantasyon programının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal yaptı. 

Rektör, Kastamonu Üniversitesi olarak özellikle kaliteden, stratejik hedeflerden, uluslararası rekabetten ve standartlardan taviz vermeden zamanın ihtiyaçlarına uygun olarak hedeflere emin adımlarla ilerlediğini bir ifade etti. Ayrıca Rektör, ailelerinden ayrılan ve eğitim hayatına devam öğrencilere hayatta zorluklarla karşılaşabileceğini hatırlatarak eğitim döneminin uzun soluklu bir süreç olup kararlı, azimli, mücadeleci, bazen inatçı bazen de risk almayı gerektiren bir süreç olduğunu söyledi.  

Rektör, akademik ve idari personel olarak her zaman öğrencilerin yanında olacağını, onlara Kastamonu Üniversitesi mensubu olmanın ayrıcalıklarını hissettirmeye, yaşatmaya devam ettireceğini ifade ederek, öğrencilerin yaşayacağı problemlerde yardım almak için akademik ve idari birimlerine gönül rahatlığı ile başvurabileceğini vurguladı.  

Sabiha Öğretmen: Eğitimde kostümlü ders devrimi! Sabiha Öğretmen: Eğitimde kostümlü ders devrimi!

            “KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK”

            Rektör Topal’dan sonra kürsüye çıkan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün ise, şehir yaşamı, üniversite hayatı hakkında kısa bilgiler vererek öğrencilere eğitim döneminde ve mezun olduktan sonra da kapıların her zaman açık olduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Yenigün, konuşmasında Teknoloji Transfer Ofisi’nin öğrencilerin girişimci fikirlerinin hayata geçirilmesinde yardımcı olabileceğini ifade ederek öğrencilerin üniversitenin tüm imkanlarından faydalanması gerektiğini vurguladı.

            “ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN TEMELİNDE SEVGİ BULUNUYOR”

            Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yenigün’den sonra söz alan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar ise konuşmasında öğrencilere öğretmenlik mesleğinin temelinde sevgi olduğunu hatırlatarak Eğitim Fakültesinin akademik ve idari personelleri hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Kaçar, ayrıca öğrencilerin yeni yaşamına kolayca uyum sağlamaları konusunda tavsiyeler vererek tüm öğrencilere yeni eğitim hayatında öğrencilere başarı temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.

            Eğitim Fakültesi ve Fen Fakültesi 4 Ekim 2023 tarihinde öğrencileri ile buluşurken etkinlikte fakülte yetkilileri, fakültenin yeri fiziki şartları, akademik ve idari personeller, bölümler hakkında öğrenciler bilgilendirdi. 

            Öğrenci işleri daire başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Sağlık Kültür Daire Başkanlığı yetkilileri ise e-posta, EBYS sistemi ders kaydı, çift ana dal, yatay geçiş, yabancı dil hazırlık muafiyet sınavları, yemekhane hizmetleri, spor tesisleri öğrenci toplulukları sosyal ve kültürel faaliyet imkanlarını anlattı. Etkinlikte öğrencilere bağımlılıkla mücadele hakkında bilgilendirme yapılırken Teknokent, Ormancılık Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Ofisi ve Kariyer merkezi ise üniversite hayatının daha verimli geçirilmesine dair bilgileri öğrencilerle paylaşıldı.

            Oryantasyon programı çerçevesinde 5 Ekim günü Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğlencileri ile buluşurken, 6 Ekim’de ise İlahiyat Fakültesi ve İletişim Fakültesi öğrencilerini Merkez Kütüphanesinde ağırlayacak. 9 Ekim Pazartesi günü ise İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelirken 10 Ekim Salı günü Orman Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi etkinliklerini gerçekleştirecek. 11 Ekim’de ise Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelecek. (Kastamonu İstiklal Gazetesi Özel Haber)

KÜ (2)-2KÜ (1)-5KÜ-21