Uluslararası Öğrenci Topluluğu adına Filistinli öğrenciler tarafından organize edilen etkinlik, geniş bir katılımla gerçekleşti.

Öğrenciler Kastamonu’da mucize görmek için tohum ekti! Öğrenciler Kastamonu’da mucize görmek için tohum ekti!

Etkinliğe, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Küçük ve Prof. Dr. Mehmet Atalan, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Sena Aygül, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmalarını İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri Saja Eshtaya ve Farah Ali Hassan yaptı. Konuşmalarında, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesinin, Filistinliler için büyük bir felaket anlamına gelen "en-Nakba" olarak anıldığını belirttiler. Bu tarih, 500’den fazla köyün yıkılması ve 800.000 Filistinlinin zorunlu göçe tabi tutulmasıyla sonuçlanmıştı.

Kü Nekbe (1)

Uluslararası Öğrenci Topluluğu Filistin Temsilcisi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Malik Qnebe ise yaptığı konuşmada, Nekbe’nin sadece geçmişte kalan bir olay olmadığını, hala devam eden bir gerçek olduğunu vurguladı. Qnebe, Filistin halkının kendi topraklarında özgürce yaşama hakkını aramaya devam ettiğini belirtti. Ayrıca, Filistin halkının mücadelesinin tüm insanlık için bir adalet ve özgürlük mücadelesi olduğunu ifade ederek, “Bugün, geçmişi anmakla kalmıyor, aynı zamanda geleceğe dair umutlarımızı ve kararlılığımızı da ifade ediyoruz” dedi.

Anma etkinliği, katılımcıların Filistin halkına destek mesajlarıyla sona erdi.

Editör: Serkan Kebecioğlu