Kastamonu'da gerçekleştrilen panelde Türkiye'nin Orta Asya ve Kafkasya bölgeleriyle olan ilişkileri ele alındı. Konuşmacı olarak Büyükelçi Metin Kılıç'ın katıldığı etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, İktisadi ve İdari Bilimler Faltesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Kandemir'in yanı sıra akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Kastamonu Üniversitesi geleceğe bakıyor Kastamonu Üniversitesi geleceğe bakıyor

Panelin açılış konuşmasını yapan Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Doç. Dr. Evren Küçük, tarihi İpekyolu'nun canlandırılmasına yönelik atılan adımları vurguladı. Ardından söz alan Büyükelçi Metin Kılıç, İpek Yolu'nun tarihi ve stratejik önemine değindi.

Kılıç, son yıllarda birçok ülkenin İpek Yolu'nun modernleşmesine yönelik projeler geliştirdiğini belirtti. Yeni İpek Yolu'nun, Asya ve Avrupa'yı daha güçlü bir şekilde birbirine bağlamayı amaçlayan stratejik bir girişim olduğunu ifade etti. Ayrıca, İpek Yolu'nun modernleşmesinin, ekonomi ve turizmin gelişimi açısından önemli olduğunu vurgulayarak bu projelerin bölge ülkelerinin kalkınmasına ve dünya ile entegrasyonuna katkı sağlayacağını belirtti.

Panel, Büyükelçi Metin Kılıç'a plaket takdimi ile sona erdi, katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.

Editör: Serkan Kebecioğlu