Kastamonu Üniversitesi Ay Yıldız Spor ve Yaşam Merkezi’ndeki yüzme havuzunda geçirdiği zaman, Barlas’ın hayatında önemli bir dönüm noktası haline geldi. Otizm teşhisi konduğunda 3 yaşında olan Barlas, 7-8 yaşlarında su korkusunu yenerek bedensel gelişiminde büyük adımlar attı. Dedesi Hüseyin Köse, 2 yıldır haftada en az 2 gün torununu havuza getiriyor. Barlas’ın yüzme sporuna başlamasıyla; sosyal becerilerinin, beden kontrolünün ve özgüveninin arttığını öyleyen Köse, bu ilerlemeyi “Barlas’ın suyla dansı çok güzel ilerliyor” diyerek özetledi.

Otizmlemucadele (2)

Dede Hüseyin Köse, şu an 10 yaşında olan torunu Barlas’ın yüzme serüvenini şöyle aktardı:

“Su ile terapisi tesadüf gibi oldu. Parkta süs havuzunda oynamayı sevdiğini fark ettik. Daha sonra yüzme havuzuna yazdırmaya karar vererek buraya getirdik. Kollukla başladı yüzmeye, gün geçtikçe onları da çıkararak büyük havuzda vakit geçirmeye başladı. Suyun üzerinde durdukça özgüveni daha çok arttı ve sakinleşmeye başladı. Zaman buldukça havuza gelmek istedi.”

Barlas’ın hızla gelişim kaydetmesinin en önemli unsuru disiplin ve ısrar. Antrenörleri, havuza düzenli devam ettiği için başardığı görüşünde. Sadece fiziksel değil, duygusal ve sosyal açılardan da olumlu bir dönüşüm yaşadığını ifade eden Antrenör Melih Nazmi Kepenek, “Başlangıçta hiçbir komuta tepki vermiyordu ve dikkati çok dağınıktı. Zamanla bu tepkilerini düzeltmeye başladı. Yüzme sırasında suyun kaldırma kuvveti, vücutta rahatlama sağlar ve bu, otizmli bireylerin genellikle yaşadığı gerginlik ve huzursuzluk duygularını azaltabilir” dedi. Antrenör Kepenek, havuzda rehabilitasyon sürecini şöyle anlattı:

 “Su içinde hareket etmek, bireyin vücut farkındalığını artırabilir ve bu da genel bedensel gelişime katkıda bulunabilir. Barlas ile  uzun bir süre çalışma dönemi geçirdik. Tanıştığımızda birkaç kelime ile kendini anlatabiliyordu. İlk hedefimiz, hem motor becerilerini geliştirmek hem de temel yüzme eğitim seviyesine ulaştırmaktı. Barlas’ın iletişimi zayıf olduğu için dedesiyle olan konuşmalarımızda, hem başkalarıyla olan iletişimini güçlendirmeye hem de su üzerindeki becerilerini artırmaya odaklandık. Daha sonra suda durmayı ve su altına dalma tekniklerini oyuncaklarla eğlenceli bir şekilde öğrendi. Onun suyla tanışması sadece bir spor aktivitesi değil, aynı zamanda bir terapi halini aldı.”

Kişisel gelişimin ardından Barlas için şimdi sırada sportif başarıları var.

(Gizem AZBOY)

Bayram tatilinde 81 ilde 760 bin 449 sağlık personeli görev yapacak Bayram tatilinde 81 ilde 760 bin 449 sağlık personeli görev yapacak

Otizmlemucadele (3)

Editör: Serkan Kebecioğlu