Heyette; Karaganda Buketov Üniversitesi’nden Rektörlük Ofisi Başkanı Serik Kalkamanov, Yabancı Diller Faltesi Dekanı Prof. Dr. Tleuzhanova Gulnaz Koshkımbayevna, Kimya Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Prof. Nurmaganbetova Margarita Taukenovna, Fiziksel Kültür ve Spor Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Adanov Kuanyshbek Bulanovıch, Türkiye’deki Üniversitelerle İş Birliği ve Proje Koordinatörü / Türk Dili Okutmanı Asuman Ergün yer aldı.

Görüşmede, iki üniversite arasında potansiyel iş birliği alanları ve ortak projeler üzerine yapılabilecek çalışmalar ele alındı.

Kastamonu Eğitim'de online değerlendirme Kastamonu Eğitim'de online değerlendirme

Ziyaretin ardından heyetler arasında gerçekleşen görüşmede; Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Karaganda Buketov Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Turizm Bölümü, ayrıca Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Karaganda Buketov Üniversitesi Filoloji Fakültesi Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümleri arasında çift diploma programları başta olmak üzere iş birliği olanakları ve çeşitli alanlar üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Kü, Kazakistan Ve Türkiye Arasındaki Bağları Güçlendiriyor (1)

PROTOKOL İMZALANDI

Gerçekleşen ziyaret sonrasında heyet, Kastamonu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı'nı gezerek incelemelerde bulundu. İnceleme gezisinin ardından iki kurum arasında "Kazak ve Türk Dilleri ve Edebiyatları Alanında Uluslararası Ortak Yüksek Lisans Eğitim ve Öğretim Programı Tesisine" ilişkin protokol imzalandı.

Kü, Kazakistan Ve Türkiye Arasındaki Bağları Güçlendiriyor (2)

"İKİ ÜLKE ARASINDA TARİHİ VE KÜLTÜREL BAĞLARI DAHA DA GÜÇLENDİRECEK"

Karaganda Buketov Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Topal, imzalanan protokolle iş birliğinin genişletildiğini ve bu belgenin iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağları daha da güçlendireceğine inandıklarını belirtti. Protokolün, iş birliği potansiyelini daha etkin bir şekilde kullanmasına olanak tanıyacağını vurgulayarak, ziyaretleri ve iş birliği için Karaganda Buketov Üniversitesi heyetine teşekkür etti.

Kü, Kazakistan Ve Türkiye Arasındaki Bağları Güçlendiriyor (4)

Karaganda Buketov Üniversitesi Rektörü Dulatbekov ise, Kastamonu Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu tür iş birliklerinin öğrenci ve akademisyenlerin kültürel ve akademik deneyimlerini artıracağına inandıklarını, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin derinleşmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Editör: Ercan Çatal