Akaryakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte, kartla akaryakıt alan müşterilerin önünde yeni bir engel belirdi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, BDDK'ya sunduğu öneride, kartla yapılan ödemelerde alınan yüzde 3.3'lük komisyonun müşterilere yansıtılması talebinde bulundu.

Sendika Başkanı Fesih Aktaş, bu komisyonun müşterilere yansıtılmaması için çözüm önerilerini BDDK'ya sundu. Aktaş, nakit ödemelerde pano fiyatına "Hizmet bedeli" ekleyerek, kartla ödemelerde alınan komisyonun vatandaşlardan tahsil edilmesini önerdi. Bu sayede istasyonlar, kartla ödeme yapan müşterilerden komisyon almamış olacaklarını ve müşterilere bir depoda iki litre benzinin bedava verilebileceğini belirtti.

EPGİS Başkanı Aktaş, banka kredi kartı komisyonlarından kaynaklanan sorunları da dile getirdi. Aktaş, bankaların akaryakıt alımlarında yüzde 3 civarında komisyon aldığını ve bu durumun istasyonların karlılığını düşürdüğünü ifade etti. BDDK'dan yönetmelik değişikliği talep eden Aktaş, kredi kartı ile ödeme yapan müşterilere bankanın kestiği komisyonu gösteren bir 'hizmet bedeli fişi' verilmesini önerdi.

Türkiye'de rakı fiyatlarına yeni zam geliyor: İşte detaylar! Türkiye'de rakı fiyatlarına yeni zam geliyor: İşte detaylar!

Aktaş; "Bu sayede müşteriler komisyonu bankaya ödeyecek ve istasyonlar nakit ödeme yapanlardan komisyon almamış olacak." dedi.

Editör: Serkan Kebecioğlu