Artan enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların nakit alım gücü gün geçtikçe düşmeye devam ediyor. Kredi kartını yanlış kullanmak finans risklerini de beraberinde getiriyor. Ancak beraberinde gelen bu riskleri minimuma indirmek adına uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

SON ÖDEME TARİHİ

Otomatik ödemede faiz katlandı: 500 TL fazla ödeme! Otomatik ödemede faiz katlandı: 500 TL fazla ödeme!

Kredi kartı ödemelerini kaçırmak ya da ödeme yapmamak kredi kartı kullanımında yapılabilecek en büyük hata olarak biliniyor.

Ödeme yapılmaması halinde ortaya çıkan tek sorun faiz ödemek değil aynı zamanda kredi puanı olan vatandaşların puanlarında da düşüşe sebebiyet vermektedir.
 

SON KURUŞUNA KADAR KULLANMAK

Uzmanlar kredi kartı limitini son kuruşuna kadar kullanmanın yanlış bir kullanım biçimi olduğunun altını çiziyor. Bu durum hem kredi puanını düşürürken aynı zamanda kredi kartının kullanıma kapatılmasına da neden olur.

UZMANLAR UYARDI

Kredi puanlarına destek olması için mevcut olan kredi limitinin yüzde 30’unu ya da yüzde 30’undan daha azını kullanmanın sağlıklı bir kullanım olduğunu dile getiriyor.

DÜZENLİ TAKİP
Bunun için kredi kartı hesabınızı düzenli olarak internet üzerinden takip edebilir ve mümkünse kart şirketinizden kredi kartı limitinizi artırmasını isteyebilirsiniz.

YÜKSEK FAİZ ORANLARI ÖDEMEK

Kredi kartlarının azami faiz oranları ne kadar Merkez Bankası tarafından belirlenmiş olsa da, bankalar kendi kartları için farklı faiz oranları belirleme yetkisine sahiptir. Bakiye taşıyan kart sahipleri için en avantajlı olanı ise borçlarını en düşük faiz oranıyla ödemektir.

Borçlarını zamanında ödeyememe endişesi taşıyan kullanıcılar, bu durumu aşmak ve daha uygun ödeme şartları oluşturmak adına bankalarıyla veya farklı kredi kuruluşlarıyla iletişime geçmelidirler. Bu sayede kullanıcılar, yüksek finansman ücretlerinden kaçınarak ödemelerini zamanında gerçekleştirebilirler.

Kaynak: kamusonhaber