Altın haftaya hızlı başladı, rekor tazeledi Altın haftaya hızlı başladı, rekor tazeledi

KÖYDES Projesi, Türkiye'nin cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olma özelliğini taşıyor ve kırsal alanlardaki altyapıyı güçlendirmeyi hedefliyor. Bakanlık tarafından hayata geçirilen proje kapsamında 2005 yılından bu yana köylere 23 milyar 741 milyon 180 bin liralık yatırım yapıldı.

Proje, içme suyu sorunu yaşayan veya yetersiz olan köylerin içme suyu ihtiyacını karşılamayı, köy yollarının standardını yükseltmeyi, küçük ölçekli sulama altyapısını geliştirerek köylerin ekonomik ve sosyal gelişimini desteklemeyi amaçlıyor.

Bakan Özhaseki, yaptığı açıklamada proje kapsamında 5 bin 697 yerleşim yerine içme suyu tesisleri kazandırdıklarını ve 72 bin 212 yerleşim yerinin içme suyu tesislerini yenilediklerini belirtti. Ayrıca, 51 ildeki il özel idaresi bulunan yerlerde çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Geçen yıl proje kapsamında 3 milyar 800 milyon lira yatırım yapıldığını aktaran Bakan Özhaseki, bu yıl için ayrılan ödeneğin ise 6,9 milyar lira olduğunu vurguladı.

KÖYDES Projesi kapsamında yapılan altyapı çalışmalarına ilişkin bilgileri paylaşan Bakan Özhaseki, köy yollarında toplam 226 bin 478 kilometre yol yapıldığını ve 99 bin 415 çiftçi ailesinin bu hizmetlerden faydalandığını belirtti. Ayrıca, sulama sektöründe 28 gölet ve 1430 sulama tesisi ile 96 bin 718 hektar alana hizmet götürüldüğünü ifade etti.

Editör: Serkan Kebecioğlu