Yumurta Üreticileri Ürünleri Sanayiciler Derneği'nin (YÜSAD) Başkanı Metin Akman yılın ikinci yarısında beklenilen yükselişin enflasyonun üstünde olabileceğini belirtti.

Bloomberg HT'de yayınlanan Tarım-Analiz programına konuk olan Akman yaptığı açıklamada, maliyetlerdeki yükselişin yanı sıra iç talep ve dış pazarlardaki faktörlerin de yumurta fiyatlarını etkilediğini vurguladı. Bu gelişmeler, tüketicilerin ve işletmelerin yumurta fiyatlarındaki olası artışlara hazırlıklı olmalarını gerektirebilir.

İnternet haber siteleri ilanlarla sektöre canlılık getirdi İnternet haber siteleri ilanlarla sektöre canlılık getirdi

Yumurta üretiminde en önemli maliyet kaleminin yem olduğunu ve yem hammaddeleri açısından Türkiye’nin ithalata bağımlı olduğunu hatırlatan Metin Akman, “Yumurta üretiminde kullanılan yemin önemli bir kısmı ithalata bağımlı durumda. İthalata bağımlı olunca da döviz kurları öne çıkıyor. Diğer yandan yumurta yüzde 70-80’i iç piyasaya satılıyor. Yumurta üreticisi, tüccarı, iş insanları bu süreci ihracatla iyi yönetiyor ve maliyet etkisini bu şekilde dengelemeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Yumurtanın 2023’ten bu yana en şanslı hayvansal protein kaynağı olduğunu belirten Metin Akman, dünya piyasasıyla karşılaştırıldığında Türkiye’de yumurtanın çok ucuz odluğunu iç piyasada diğer protein kaynaklarıyla da karşılaştırdığında da ucuz kaldığını söyledi.


Son aylarda Süveyş Kanalında yaşanan krizin yumurta fiyatlarını da etkilediğini belirten Metin Akan, kriz çıktıktan sonra yumurta ihracatında belirli sıkıntılarla karşılaşmaya başladıklarını bu sıkıntıları Rusya gibi farklı pazarlarla aşmaya çalışılsa da arz fazlasının olduğunu vurguladı.


Gıda enflasyonunun manşet enflasyondan daha yüksek seyrettiğini belirten Metin Akman, ikinci ve üçüncü çeyrekte enflasyonun ne olacağını tahmin edemediklerini ancak yılın ikinci altı ayında yumurta fiyatlarındaki artışın gıda enflasyonuna yakınlaşmasını beklediklerini söyledi.
Metin Akman, maliyetlerin artıyı kadar yumurta fiyatlarının da artacağını söyleyen Metin Akman eğer bu artış devam etmezse ve çiftçi kazanamazsa daha fazla arz şoklarına dolayısıyla da fiyat şoklarına hazır olunması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Patronlar Dünyası