Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Emin Ahlatcı, 1.6 milyon metrekare alana kurulacak fabrikanın üretim kapasitesinin yıllık 4 bin ton olacağını söyledi.

Başta altın olmak üzere altın, savunma, finans, sağlık, enerji, otomotiv ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Ahlatcı Holding, Çorum’a 7,5 milyar TL’lik bir yatırımla barut fabrikası kurmaya hazırlanıyor.

Müteahhitliğini kendilerinin yaptığı tesis inşasına geçen yıl başladıklarını belirten Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Emin Ahlatcı, bu alandaki yatırım fikrinin babasının Rusya-Ukrayna savaşı başladığında Rusya’nın ilk olarak Ukrayna’nın barut fabrikasını vurmasıyla oluştuğunu söyledi. Toplamda 1.6 milyon metrekare alana kurulacak olan fabrikanın üretim kapasitesinin yıllık 4 bin ton olacağını ifade eden Ahlatcı, “Burası Türk ordusunun ihtiyacını karşılayacak” dedi. Ahlatcı, “Ürettiğimizin 500 tonunu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) vereceğiz.

Diğer ürettiğimizin de ihracatını yapacağız” ifadelerini kullandı. Şu anda tesisin inşaat halindeyken bile Avrupa’nın bazı ülkelerinden 2 yıllık kontrat imzalamak isteyenlerin olduğuna dikkat çeken Ahlatcı, “Daha hizmete açılmadan talepler geliyor. Tabii ki şu anda olumlu dönmüyoruz. Stratejik bir ürün olduğu için TSK, Savunma Sanayi Başkanlığından izin almamız gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.

“MKE’NİN DONANIM, BİLGİ VE DETAYLARINI ALDIK”

 Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) Kırıkkale’de 1960’larda yapılmış bir barut fabrikasının olduğunu anlatan Ahmet Emin Ahlatcı, “Ancak burası çok eski bir tesis. Bu sebeple de revizyon yapamıyorlar. Çünkü tesis durursa barut üretilemez. MKE’nin buradaki kapasite de 500 ton. Bu da orduya yetmiyor” diye konuştu.

Yatırım kararını aldıkları süreçte dönemin savunma bakanı ve savunma bakan yardımcısını ziyaret ettiklerini ifade eden Ahlatcı, “Bakan, ‘Aklınız başınızda mı? Ne kadar büyük bir sorumluluğun altına girdiğinizin farkındamısınız!’ dedi. Biz de sektörde bu yönde bir açık olduğunu söyledik. Stratejik bir ürün olduğu için bakanın ve bakan yardımcısının da desteğiyle MKE’nin donanım, bilgi ve detaylarını bize verdiler” dedi.

KONYA’YA 200, ELAZIĞ’A 145 MİLYON $’LIK YATIRIM

Gayrimenkul alanında faaliyetlerinin olduğunu ve 2017 yılında Çorum’da bir alışveriş merkezi yaptıklarını da belirten Ahmet Emin Ahlatcı, “Aynı sene Elazığ ve Konya’da da birer yer satın aldık. Onları şimdi yavaş yavaş geliştiriyoruz, projeleri bitti.

Bu sene inşaatlarına başlayacağız. Konya’ya yaklaşık 200 milyon dolarlık, Elazığ’da ise 145 milyon dolarlık bir AVM, ticaret ve konuttan oluşan bir karma proje yatırımı yapacağız. 2024 yılının başında ise inşaata başlamayı düşünüyoruz. Projeyi 2,5-3 sene içinde bitirmeyi öngörüyoruz” dedi.

Tüm yatırımlarını Çorum’a gerçekleştirdiklerinin altını çizen Ahlatcı, “Özellikle İstanbul’da bir deprem riski var. Üretim, fabrika ve sanayi alanındaki her şey İstanbul’da olduğu için bir deprem durumunda Türkiye durur. Pandemi döneminde İstanbul’daki rafinelerimiz kapandı ama biz Çorum’da çalışmaya devam ettik.

Sinop'ta ACI OLAY! Silaj makinesine kapılarak öldü Sinop'ta ACI OLAY! Silaj makinesine kapılarak öldü

Bu sayede özellikle altın ürünlerinde Türkiye’nin ne kadar ihtiyacı varsa bir taraftan onları tedarik ettik. Eğer ki İstanbul’da olsaydık biz de orada kilitli olacaktık ve hiçbir şey yapamayacaktık” ifadelerini kullandı. Ahlatcı, Çorum’un 2023 Ağustos verilerine göre, 1.2 milyar dolarlık bir ihracat rakamı olduğunu ve bunun yüzde 90’ının kendilerinden çıktığını söyledi.

YURTDIŞINDA ENERJİDE BÜYÜYECEK

 Yurtdışında büyüme hedeflerinin olduğunu anlatan Ahmet Emin Ahlatcı, “Özellikle enerji tarafında büyümek istiyoruz. RES ve GES alanlarında Avrupa’ya odaklandık. Romanya ve Yunanistan’da birkaç fırsat bakıyoruz. Şu an belli bir projemiz bulunmuyor, araştırıyoruz” dedi.

“ADABANK’TA 1.000 KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLARIZ”

Holding içinde finans alanında eksik olan son halka bankacılığı ise Adabank’ı satın alarak tamamladıklarını aktaran Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Emin Ahlatcı, "2024 yılının ilk çeyreğinde faaliyete başlarız" dedi. Şu an ki lisansı konvansiyonel banka olan Adabank için ise katılım bankacılığı alanında faaliyet göstermek için başvurusunu yapacaklarını ifade eden Ahlatcı, “5 sene içerisinde ise şubeleşip 1000 kişilik ilave bir istihdam sağlamayı planlıyoruz” diye konuştu.