18 Mayıs'ta Ankara'dan başlayacak olan bu yolculuk, Çankırı'nın eşsiz güzelliklerini keşfetmek isteyenlere unutulmaz bir deneyim sunacak.

DSİ 23. Bölge'den Bartın'da riskleri azaltacak teslim töreni DSİ 23. Bölge'den Bartın'da riskleri azaltacak teslim töreni

Turistik Tuz Ekspresi, geçmişten geleceğe uzanan bir yolculuk sunacak. 90 yıl önce başlayan "Tenezzüh (Gezinti) Treni" seferlerinin devamı niteliğinde olan bu proje, Çankırı'nın tarihini ve kültürünü ziyaretçilere yaşatacak. Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan bu tren seferleri, bölgedeki turizm hareketliliğini artırmayı hedefliyor.

Turistik Tuz Ekspresi'nin ilk seferi, 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü Ankara Gar'ından saat 07.50'de başlayacak. Yaklaşık 250 kişilik kapasitesiyle donatılan bu özel tren, Çankırı'nın tarih kokan sokaklarından yer altı tuz şehrine, butik müzelerden yöresel lezzetlere kadar birçok önemli noktayı keşfedecek. Aynı gün içinde Ankara'ya dönüş yapacak olan tren, ziyaretçilere unutulmaz bir günübirlik tur deneyimi sunacak.

Tur programı kapsamında, ziyaretçiler Çankırı'nın eşsiz miraslarıyla tanışacaklar. Yer Altı Tuz Şehri'nden Taş Mescit ve Çankırı Mevlevihanesi'ne, Çivitçioğlu Medresesi'nden Sultan Süleyman Cami'ye kadar birçok tarihi nokta ziyaret edilecek. Ayrıca, iletişim tarihini keşfetmek isteyenler için Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi de turun ilgi çekici duraklarından biri olacak.

Turistik Tuz Ekspresi ayrıca, Çankırı'nın coğrafi işaretli geleneksel lezzetlerini de deneyimleme fırsatı sunacak. Yöresel Mutfak ve Kültür Evi'nde geçmişe yapılan bir lezzet yolculuğu, ziyaretçilerin damaklarında iz bırakacak.

Tren turizmi turları için KUZKA destek sağlayacak

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), yürütmüş olduğu 2024 yılı Batı Karadeniz’i Keşfet Alternatif Destek Programı çerçevesinde Turistik Tuz Ekspresi’ne yönelik tur programı düzenleyecek TÜRSAB’a bağlı A grubu seyahat acentelerine destek sağlayacak. Desteklerden yararlanmak isteyen acenteler, 15 Nisan-30 Kasım tarihleri arasında düzenleyecekleri turlar için KUZKA’ya proje başvurusunda bulunabilecek. Başvurular için son tarih ise 31 Ekim Perşembe günü saat 23.59 olarak ilan edildi.

"Çankırı, Ankara’nın günübirlik turizm merkezlerinden biri olacaktır"

Turistik Tuz Ekspresi’nin Çankırı için önemli olduğunu vurgulayan Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, “Yazılı ve görsel basın ile sosyal medya üzerinden tanıtım çalışmalarımıza başladık. Kapasitesi 250 kişilik olan trenler ile toplamda 4 seferde bin kişiyi şehrimize getirmeyi planlıyoruz. Bu 4 seferi başarıyla tamamladığımızda sonraki dönemlerde Çankırı, Ankara’nın günübirlik turizm merkezlerinden biri olacaktır. Aynı zamanda turizm anlamında Çankırı’ya artı katma değer sağlayacağına inanıyorum. Planlamalarımızı ona göre yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA - Bedirhan Göksu