Türk Kızılay, "Birbirimize candan bağlıyız" sloganını kullanarak ülke genelinde kış koşullarının etkisiyle azalan kan bağışlarını önlemek ve stokları artırmak amacıyla ulusal bir kampanya başlattı. 

Kızılay (1)-1
Kastamonu Kızılay Kan Bağış Merkezi, Kastamonuluları "Birbirimize candan bağlıyız" sloganıyla merkeze davet ediyor. Kampanya ile kış şartlarının hayatı zorlaştırması öncesinde kan stoklarını yükseltmek ve kan bağışına dikkat çekmek hedefleniyor.

Kastamonu'da 1 Mart 2024 bugün Nöbetçi Eczane hangisi? Kastamonu'da 1 Mart 2024 bugün Nöbetçi Eczane hangisi?

Kızılay (3)

2005 yılından bu yana kanunla kendisine verilen Türkiye genelindeki kan ihtiyacını karşılama görevini yürüten Türk Kızılay, 18 Bölge Kan Merkezi, 69 Kan Bağışı Merkezi ve 300'den fazla mobil ekip aracılığıyla yılda yaklaşık 3 milyon ünite gönüllü kan bağışını kabul ediyor. Testleri yapılan kan ürünleri her gün binlerce hastaneye ulaştırılıyor. Türk Kızılay’ı tarafından yapılan açıklamada, kış aylarında ve sıcak yaz aylarında kan bağışlarının azaldığı, bu durumun stok kontrolünü zorlaştırdığı belirtilerek, Kızılay'ın mevsimsel koşulların etkisi altında olduğu ifade edildi.

Kızılay (5)Kış koşullarının daha da zorlaşacağı günler öncesinde ve yaklaşan Ramazan ayı öncesinde Kızılay'ın ülke genelinde kan stoklarını belirli bir seviyenin üzerinde tutmayı amaçlayan ulusal bir kan kampanyası düzenlendiği duyuruldu.
Hayat kurtaran kanın acil durumda bağışlanan değil, testleri yapılmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş kan olduğu vurgulanarak, Kızılay'ın her türlü ihtimali düşünerek ülkede kan stoklarını belirli bir seviyenin üzerinde tutmayı planladığı açıklandı.

Kızılay (4)

Editör: Banu Türkmenoğlu