Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre; Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından duyurulan kırmızı listede, nesli tükenme tehlikesi altında olan 300 balık yer alıyor.

Bu listede bulunan balıklardan 10’u kayıp balık projesi kapsamında listelenip aranıyor. Dünyada en çok aranan bu 10 balıktan 'Batman çöpçü balığı' ile 'leopar sazanı sularında yaşıyor. 2 yıl önce Siirt’te Botan Çayı’nda rastlanan Batman çöpçü balığının ardından leopar sazanı da (Luciobarbus subquincunciatus) Dicle Nehri’nde tespit edildi.
Bakan Yumaklı, en son 2012 yılında Siirt’te rastlanan leopar sazanının yıllar sonra tekrar tespit edilmesinin Türkiye biyoçeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesi adına memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Kastamonu sahil yolunda sis KAPANI Kastamonu sahil yolunda sis KAPANI

Ibrahim Yumaklı (2)

Yumaklı, "Yöre halkı tarafından ‘komando balığı’ olarak bilinen, yüzgeçlerinin, başının ve vücudunun tamamında büyük yuvarlak benekleri bulunan türe Dicle Nehri’nde rastlanması balığın yaşadığı alan, biyoçeşitliliği, türün morfolojik özellikleri ve üreme davranışları açısından bizlere ve bilim insanlarına yol gösterici olacaktır. Bu kıymetli balık türümüzün tespiti için yürütülen çalışmada görev alan Bakanlığımıza bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelimizi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden bilim insanlarımız Doç. Dr. Cüneyt Kaya, Araştırma Görevlisi Münevver Oral’ı ve nadir türümüzün bulunmasında emeği geçen balıkçı kardeşimiz Mehmet Ülkü’yü tebrik ediyor, ülkemiz biyoçeşitliliğinin dünyaya tanıtılmasındaki katkılarından ötürü teşekkürlerimi iletiyorum" dedi.

Ibrahim Yumaklı (3)

Editör: Banu Türkmenoğlu