Öğretmen adaylarını sevindirecek haber! Öğretmen adaylarını sevindirecek haber!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün haftalık hava tahmin raporuna göre, önümüzdeki hafta boyunca Türkiye genelinde sıcaklıkların belirgin bir şekilde düşeceği uyarısı yapıldı. Marmara, Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinde etkili olacak kar yağışı, ülkenin büyük bir kısmını etkisi altına alacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan haftalık tahminlere göre, önümüzdeki hafta Salı gününden itibaren Türkiye genelinde kar yağışı bekleniyor. Salı günü başlayacak olan soğuk hava dalgası özellikle Marmara, Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinde etkili olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan açıklamaya göre, 8 Ocak Pazartesi gününden itibaren Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının İstanbul genelinde etkili olması bekleniyor. Sıcaklıkların 5 ila 8 derece düşeceği ve 9 Ocak Salı günü kentin yüksek kesimlerinde, 10 Ocak Çarşamba günü ise genelinde etkili olması tahmin ediliyor.

AKOM'un paylaştığı bilgilere göre, 8 Ocak Pazartesi gününden itibaren etkisini göstermesi beklenen Sibirya kökenli soğuk hava dalgası, hafta ortasında daha da güçlenerek yer yer etkili kar yağışına neden olabilir.

Hava sıcaklıklarının öğle saatlerinde 16 dereceye kadar çıkacağı ancak akşam saatlerinde yağmur geçişlerinin yaşanabileceği belirtilirken, lodos yönlü rüzgarın 20-45 kilometre/saat hızla eseceği öngörülüyor. Lodosun getireceği ılık havanın 8 Ocak Pazartesi'ye kadar devam etmesi, ardından ise İstanbul'un Sibirya bölgesinden gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına girmesi bekleniyor.

Sibirya kökenli sistemin etkisiyle hava sıcaklıklarının 5 ila 8 derece azalması öngörülüyor. Yağışların ise 9 ve 10 Ocak'ta kar yağışına dönüşmesi bekleniyor. Vatandaşlar, soğuk hava koşullarına karşı gerekli önlemleri alarak dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Editör: Serkan Kebecioğlu