2021 yılında ilki açılan sergi genişletilmiş kapsamıyla İstanbul' a uzanırken serginin interaktif ve daha geniş kapsamlı hali 23 Ağustos'ta Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılacak. 

Serginin İstanbul gösterimi için Sarıyer Belediyesi ile DMKİ (Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi)  katkıları önemli yer tutuyor. 

Bir Liman Bir Han Bir Devrim” adlı sergi, Kastamonu’nun yakın tarihinde ve Milli Mücadele yıllarında taşıdığı önem ve oynadığı hayati rolün önemini ortaya koymak, bu yıllarda yaşananlarla 100’ncü yılına eriştiğimiz Cumhuriyetin nasıl kurulduğu ve Kastamonu’nun çağdaşlaşma yolunda öncü bir kent olduğunu göstermek amacıyla oluşturuldu.

Sarıyer Belediyesi Sanat Galerisi’nde düzenlenen serginin açılışına katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve kurtuluşunda en çok pay sahibi olan iller arasında Kastamonu'nun yer aldığına işaret ederek, "Milli Mücadele döneminde Kastamonu sadece gençlerini askere göndermekle kalmadı. Şerife Bacı ve Halime Çavuş gibi isimlerle de Türk ulusunun kurtuluşuna katkı sağladı" dedi.

Serginin Kastamonu'nun Milli Mücadeledeki rolünden izler taşıdığını vurgulayan Genç, "Cumhuriyeti ve Atatürk'ü sevmek sloganlarla değil, o günkü ruhu günümüzde yaşatarak olur" diye konuştu.

Kastamonu’nun ve İnebolu’nun Milli Mücadele yıllarındaki pozisyonu, çabaları, bağımsızlık azmi ve çağdaşlaşma yolundaki öncü rolü de sergiyle birlikte ortaya kondu. Kastamonu’nun bu hayati rolünün ulusal çapta bilinir olması, farkındanlık yaratılabilmesi ve çağdaşlaşma yolundaki öncü kimliği ile Şapka Devriminin mirasını koruyan Türkiye’nin tek Şapka Müzesi’nin tanıtılması için yapılan sergi, Cumhuriyetimizin 100. yılı ve Şapka ve Kıyafet İnkılabının 98. yıldönümünde Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde interaktif olarak sunulacak etkinlikler için hazırlanan ana serginin bir yansıması olarak İstanbul’a taşındı.

WhatsApp Görsel 2023-08-19 saat 06.35.03

Bir Liman Bir Han Bir Devrim sergisi, daha önce İnebolu’dan Ankara’ya ulaşan İstiklal Yolu’nun en yoğun kullanıldığı yılın 100’üncü yılında yani 2021 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde “Bir Liman Bir Han” adıyla açılmış aradan geçen süre içinde içerik olarak daha genişletilerek Kastamonu’nun Milli Mücadele yıllarındaki üstün başarılarının bir ödüllendirmesi olarak nitelendirilen Şapka ve Kıyafet İnkılabını da içeren bir şekle büründürüldü.

Tiyatro oyuncusu Keskin Halk Eğitim Merkezi’nde Tiyatro oyuncusu Keskin Halk Eğitim Merkezi’nde

WhatsApp Görsel 2023-08-19 saat 06.35.00

Sergide Kastamonu halkının Milli Mücadele'ye verdiği desteği gösteren arşiv belgeleri, gazete kupürleri ve 1925'te ilan edilen Şapka Kanunu'nun ardından giyilen şapka örnekleri de yer alıyor.

WhatsApp Görsel 2023-08-19 saat 06.35.04

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)