Kastamonu sağanak yağışa teslim olacak! Kastamonu sağanak yağışa teslim olacak!

Kastamonu İş Geliştirme Merkezi'nin (İŞGEM) Müdürü Burak Livan, İŞGEM hakkında gazetemiz Kastamonu İstiklal ve TV366’ya özel açıklamalarda bulundu.

İşgem (3)

18 imalat firması ve 39 kiralanabilir alanla faaliyet gösteren Kastamonu İŞGEM’in, şu anda 6'sı yazılım olmak üzere 18 aktif firmayla iş birliği yaptığını, ifade eden İŞGEM Müdürü Livan, bu firmaların, gıda, mobilya, teknoloji, enerji ve tekstil gibi çeşitli sektörlerde faaliyet göstererek kaliteli ürünleriyle piyasada kendilerine sağlam bir yer edinmiş durumda olduklarını aktardı. 
Özellikle İntegral Sayaç firması, ısı ve elektrik sayaçları imalatında öncü bir konumda yer alarak Türkiye genelinde tanınan ender akredite firmalardan biri olma başarısını elinde tuttuğuna dikkat çekti.

İşgem (5)
150 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR
Kastamonu İŞGEM, Türkiye'de tek toprak ve su analizleri test kitleri üreten firmanın yanı sıra medikal ürün imalatlarıyla da dikkat çekiyor. Bu çeşitlilik, Kastamonu iş dünyasına geniş bir yelpaze sunuyor.
Merkezde barındırılan 18 firma, toplamda 150 kişiye istihdam sağlıyor. Bu istihdamın bir kısmı nitelikli iş gücüne yönelikken, diğer bir kısmı hizmet sektöründeki firmalarda yer alıyor. İmalatlar tarafında ise usta-çırak ilişkisi üzerine kurulu bir süreç izleniyor.

İşgem (1)
İŞGEM Müdürü Livan tarafından özellikle vurgulanan bir diğer başarı ise Kastamonu İŞGEM'in 2023 sonunda şehir ekonomisine 70-80 milyon TL katkı sağlamış olması oldu. Livan, bu ekonomik canlılığın, özellikle Kastamonu'da üretilip, e-ticaret aracılığıyla il dışına gönderilen ürünlerle mümkün olduğunu ifade etti.
Ayrıca, İŞGEM'in gelecek projeleri arasında yer alan Güneş Enerji Santrali (GES) projesi de onaylanmış durumda. 50 kW'lik güneş enerjisi üretim tesisi, İŞGEM firmalarına avantajlı elektrik imkanı sağlamanın yanı sıra, merkezin sürdürülebilirlik hedefine önemli bir katkı sunacak.

İşgem (2)

Editör: Banu Türkmenoğlu