Programa Vali Meftun Dallı, AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Zafer Özden, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Sönmez,  İl Genel Meclisi Başkanı Doğan Ünlü, , Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, İdare ve Denetim Müdürü Müzeyyen Doğan, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Muhtarlar ve diğer davetliler katıldı.

Kastamonu’da 14 Haziran bugün elektrik kesintisi var mı? Kastamonu’da 14 Haziran bugün elektrik kesintisi var mı?

Kastamonu Muhtarlar Derneği'nden Muhtarlara Onur Belgesi (5)

Kastamonu Muhtarlar Derneği'nden Muhtarlara Onur Belgesi (2)

AHMET ŞATIRGİL

Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şatırgil yaptığı konuşmasında, “Derneğimiz 1985 yılında kurulmuş olup faaliyetlerine devam etmektedir. Yerel seçimler sonrasında 94 köy muhtarı üyemizle derneğimiz muhtarlarımıza hizmet vermektedir.  Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Kurulu’nda şahsımı Genel Başkan Yardımcısı olarak layık gören Başkanımız Ramazan Özünal’a teşekkürlerimi sunarım. Derneğimizin Önceki dönem başkanı Sayın Mehmet Leblebicioğlu hiçbir menfaat beklemeden 12 yıl boyunca dernek Başkanlığı görevini yapmıştır. Kendilerine muhtarlarımızın birlik beraberliğini sağladığı için teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Yaklaşık 2 ay önce yapılan Yerel Seçimlerde görev alan muhtar arkadaşlarıma da hayırlı olsun diyorum. Köylerine yapacakları hizmetlerde her zaman, gücümüz yettiğince, devletimizin imkanları dahilinde yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim. Köylerinize yapılacak hizmetlerin öncelikle iyi tespit edilerek yapılması, Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği ile birlikte koordineli olarak çalışılması hepimiz için çok önemlidir. Bu çalışmalarda derneğimiz olarak hep birlikte çalışarak ihtiyaçlarınızın giderilmesi bizlerinde temennisidir. Gönül isterdi ki bütün muhtarlarımızla tek çatı altında toplanıp, birlik beraberlik içinde daha güzel hizmetler yapabilmek temennisi içindeyim. Ayrıca seçimlerde aday olup kazanamayan muhtarlarımıza işlerinde başarılar dilerim.  Seçimlerden sonra yaşadığımız acı olay sonrasında hayatını kaybeden Kuzyaka Köyü Muhtarlığına seçilen Mehmet Başoğlu’na Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını temenni ediyorum. Birlik ve beraberliğimiz sağlayan törenimize ve tanışma toplantımıza katıldığınız bizleri şereflendirdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ayrıca işlerinin yoğunluğu nedeniyle davetimize katılamayan tüm misafirlerimize saygılarımı sunarım” dedi.

Kastamonu Muhtarlar Derneği'nden Muhtarlara Onur Belgesi (1)

FATMA SERAP EKMEKCİ

AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci de konuşmasında , “Bugünün anlamı gerçekten çok büyük. Bugün ödül alacak muhtarlarımız var aramızda. Derneğimize yeni katılan, yeni seçilen muhtarlarımız var. Hem onlarla bir tanışma kaynaşma hem de ödül alacak muhtarlarımıza ödüllerini vermek için buradayız. Çok güzel bir günde beraberiz. Biz her zaman başkanımızla zaten iletişim içindeyiz. Her türlü sorunumuzla, her türlü ihtiyacımızla elimizden geldiği ölçüde yanınızda olmaya devam ediyoruz, gayret gösteriyoruz. Muhtarlarımıza verdiği kıymet, verdiği değer zaten tartışılmaz, Cumhurbaşkanımız her zaman ifade de etmiştir. Hatta Muhtarlar Günü'nü ilk defa öne süren ve bunu resmi olarak kalmasını sağlayan da Cumhurbaşkanımızdır. Bu nedenle biz Cumhurbaşkanımızın Türkiye vizyonu olarak nitelendirdiği bu dönemde İnşallah hep beraber birlik içinde istişareyle, imeceyle, ortak akılla Kastamonu’muz için, köylerimiz için, mahallelerimiz için en güzelini yapmaya, en doğrusunu yapmaya gayret edeceğiz. Yükümüzün ağırlığının farkındayız. Çünkü bir yerde bir beldede, bir köyde, bir mahallede muhtar olmak demek, Hem oranın yerel sorunlarını tespit etmek, onu iletmek, oradaki sosyal yardım faaliyetlerini yürütmek, keza devletle olan yazışma işlerini yürütmek, işte bir sürü zaten yürütücü olarak bunun farkındayız. Ama benim meslekten de gelen en çok bilgim, algım var ki muhtarların bulunduğu yerlerdeki, bana göre ilk ara buluculuk kurumun çıkmasının sebebi de muhtarlardır. Çünkü ben bunu böyle gördüm. Temeli aslında buna dayanıyor. İnşallah biz bu istişare, bu akıl kültürü, ortak akıl kültürünün daha da eskilere de geri dönersek her noktada çok başarılı olacağımızdan Türkiye'yi en güzel yıllara taşıyacağımızdan hiç şüphe etmiyorum. Her zaman birlikte çalışmaya söz veriyorum” dedi.

Kastamonu Muhtarlar Derneği'nden Muhtarlara Onur Belgesi (3)

MEFTUN DALLI

Son konuşmayı yapan Vali Meftun Dallı da, ““Devlet dediğimiz işte toprağıyla, üzerinde yaşayan insanıyla, her türlü kaynağıyla bir bütündür. Muhtarlık ilk 200 yıllık bir geçmişe sahip ve başlangıcında aslında merkezi idarenin yani başkentteki devletin taşradaki temsilcisi olarak planlanmıştır. Ama devamı öyle gelmemiş. Zaman içerisinde kendiliğinden vatandaşın, halkın temsilcisi olma konumuna gelmiş ve biraz bu devletin oradaki temsilcisi, oradaki eli olma özelliği sanki biraz böyle geri planda kalmış. Ben bunu böyle geçen bir ortamda da hatırlattım. Burada sizlere de hatırlatmak istiyorum. Siz aslında bulunduğunuz köyde, mahallede Devletin oradaki öncelikle temsilcisisiniz. Elbette vatandaşlarımızın her kötü, sorununda, probleminde ilk aklına gelen ve ilk gittiği merci ve çaldığı kapısınız aynı zamanda da. Bu sene biliyorsunuz bütçede bir takım sıkıntılar var. Depremin getirdiği, öncesinde pandemi, savaş, şu bu derken ekonomik sıkıntılara bağlı olarak bütçelerinizde, özel idaremiz bütçesi de öyle, belediyelerimizin de öyle, diğer konuların da öyle, biraz sıkıntı var. Şimdi elbette vatandaşımızın her türlü ihtiyacını bu tarafa aktaracaksınız, buraya getireceksiniz, onların haklarını arayacaksınız ama Buradaki bir takım sıkıntıları vatandaşa anlatmamız noktasında da siz de biraz bizlere yardımcı olun. Bu tabi ki böyle gitmeyecek. İnşallah önümüzdeki sene çok daha iyi olacağına inanıyoruz. Ama bu sene biraz sıkıntılar var. Özellikle yol konusunda tabii hepinizin özellikle köylerimizin çok ciddi talepleri var. Geçen söyledim bir daha söyleyeyim. Kastamonu bu konuda diğer yerlerden biraz farklı. Bizim 1054 köyden bağlılarımız ile birlikte  3 binin üzerinde çok sayıda yerleşim yerimiz var. Kastamonu olarak diğer illere göre geniş bir alanımız var. Muhtarlarımızın da istekleri tabi ki olacak. Bizler de onu elimizden geldiğince yine de karşılamaya çalışacağız. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha güzel hizmetler hep birlikte yaparız. Bu senede eldeki bütçeyi en optimum, en etkin şekilde kullanarak yine yollarımıza, diğer işlere vesaire bakmaya çalışacağız.

Yeni seçilen muhtarlarımıza, yeniden seçilen muhtarlarımıza bulundukları köylerinde, mahallelerinde en güzel hizmetleri yapmalarını temenni ediyorum. Ailelerinizle, mahallelerinizle birlikte İnşallah çok güzel bir dönem geçirirsiniz. Sıkıntısız, kazasız, belasız özellikle şu geçtiğimiz 3 yılda biliyorsunuz, Haziran-Temmuz aylarında, Ağustos aylarında ilimizde ciddi sıkıntılar yaşanmış. Hamdolsun şu ana kadar öyle bir sıkıntı yaşamadık. Hep beraber dua edelim, dileyelim bu mevsimi ciddi bir problem yaşamadan inşallah geçirmeyi de Cenab-ı Hak hepimize nasip etsin diyelim. Emekli olan muhtarlarımız var. Onlara da emeklilik hayatlarının hayırlı uğurlu olmasını, torunlarıyla, çocuklarıyla, aileleriyle birlikte ve bundan sonraki hayatlarını sağlık, sıhhat içerisinde huzurlu bir şekilde yaşamalarını geçirmelerini Allah'tan diliyorum. Sizleri tekrar en kalbi hürmetlerimle, muhabbetlerimle selamlıyorum” diye konuştu.

Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesine üye olan 25 yıl ve üzeri muhtarlık görevi yapan, katılımcı protokol tarafından Onur  Belgesi verilen muhtarlar, “ Kayı Köyü Muhtarı Cemal Yaşar (1977-2024) 47 yıl, Kuşkara Köyü Mehmet Leblebicioğlu (1980-2024) 44 yıl, Kuzyaka Bucağı Emirler Köyü Ömer Yüksel (1989-2024) 35 yıl, Kasaba Köyü Kemal Hamzaoğlu (1994-2024) 30 yıl, Hacıilyas Köyü Satı Alifişekoğlu (1994-2024) 30 yıl, Ahlatçık Köyü Selahattin Karakaya (1994-2024) 30 yıl, Alpı Köyü İsmail Okur (1999-2024) 25 yıl ve Tepeharman Köyü Ahmet İsmailoğlu (1999-2024) 25 yıl.

Muhabir: Cengiz MUHZİROĞLU