Dünya'nın en kötü kokusunu yayan kahverengi kokarca böceğinin Kastamonu ve ülke genelini istila etmesinin ardından, Kastamonu'da başka bir böcek türü daha görülmeye başlandı. Türkiye'de ilk defa 2003 yılında Bolu'da rastlanan ve Dantel böceği olarak da bilinen Amerikan tahtakurusu, Kastamonu'da insanları rahatsız edecek boyutlarda yayılmaya başladı. Vatandaşlar, bu durumdan duydukları rahatsızlığı sosyal medyada dile getiriyor.

Sosyal medyada böcek istilasına dair paylaşım yapan bir vatandaş, "Yaklaşık 1 haftadır bu böcekler var. Fakat son 2-3 gündür yoğun bir şekilde görülüyorlar. İnternetten araştırdığımda 'dantel böceği' olduğunu öğrendim. Camları açtığımızda evin içine giriyorlar. Çamaşırlarımızı dışarı astığımızda çamaşırların üzerine geliyorlar ve silkelemeye çalışsak da gitmiyorlar. Tek tek almamız gerekiyor. Kendi imkanlarımızla sinek ilacıyla ilaçladım. Ama hiçbir şekilde faydası olmadı. Yolda yürürken bile bu böcekler üstümüze yapışıyorlar. Zaten kancalı gibi bir şey. Yapıştıktan sonra kaşınıyor" dedi.

Kuzeykent Mahallesi'nde  yaşayan Sacit Ercan isimli bir vatandaş ise dantel böceği istilasını sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurarak çözüm bulunmasını istedi: "Kastamonu Kuzeykent'te dantel böceği istilası var. Buna bir çözüm bulunması lazım..."

Kastamonu Bocek Istilası

Kastamonu’da 19 Haziran bugün elektrik kesintisi var mı? Kastamonu’da 19 Haziran bugün elektrik kesintisi var mı?

Kastamonu'da yaşayan vatandaşlar, çözüm bulunması ve böceklerle mücadele edilmesi konusunda yetkililerden destek bekliyor. (Serkan KEBECİOĞLU)

Muhabir: Serkan KEBECİOĞLU