Bu yıl 104’üncü kez kutlanacak “İlk Türk Kadın Mitingi” öncesinde, 10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan TV366'a özel açıklamalarda bulundu. Ayten Kızıltan; “10 Aralık 1919’da Kastamonu’muzun ülkemize armağan ettiği değerlerin, tüm Türkiye tarafından daha iyi bilinmesini ve tarihimizde hak ettiği yeri almasını sağlamak için yerelden ulusal köprüler kurmak zorundayız” dedi.

10 aralık kadın platformu derneği (1)

“HUKUKSUZLUĞU DÜNYAYA DUYURMAK İSTEDİLER”
Dernek Başkanı Kızıltan, İlk Türk Kadın Mitinginin nasıl oluştuğuna dair bilgiler verdi: “O dönemde, 10 Aralık 1919'da ülkemizin gittikçe kötüleşen şartlarını protesto etmek amacıyla bir miting planlanmış ve bu miting için bir tertip heyeti kurulmuştur. Bu komitede Zekiye Hanım (Polis Müdürü Halil Bey’in eşi), Kamuran Hanım (defterdar Ferit Bey’in eşi), Saime Hanım (sağlık müdürünün eşi), Bedriye Hanım (Maruf müdürü Talat Bey’in eşi), Müdüre Hanım (Vilayet Mektup Fuat Bey’in eşi), Refika Hanım (Miray Osman Bey’in kızı), Necmiye Hanım (reji müdürünün eşi) olmak üzere bir tertip komitesi oluşturulmuş ve 10 Aralık 1919 Çarşamba günü Kız Öğretmen Okulu'nun bahçesinde 3 binden fazla katılımcıyla bu işgali ve vahşeti protesto etmişlerdir. Ayrıca, İngiltere ve İtalya kraliçelerine, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın eşine, Fransa Cumhurbaşkanı'nın eşine telgraflar çekmişler. Anadolu'daki işgalin haksız olduğunu ve bu hukuksuzluğu dünyaya duyurmak istediklerini, gerekirse eşlerinin yanında savaşabileceklerini hatırlatmışlardır.”

DOLU DOLU 10 ARALIK
10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan, 104. yıl kutlamaları kapsamında, 7 Aralık günü başlayacak olan etkinliklerin 11 Aralık akşamına kadar devam edeceğini belirterek şunları söyledi: “7 Aralık'ta Satranç turnuvası, 8 Aralık'ta 'Anadolu Kadını' adlı fotoğraf sergisi açılışı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Erzurum Devlet Tiyatrosu olacak. 9 Aralık'ta Kadın veteran basketbol takımı maçı. 10 Aralık günü Kışla Parkı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar kortej yürüyüşü, ardından Cumhuriyet Meydanı'nda program gerçekleşecek. Akşam ise TRT konseri, kulakların pasını silecek. 11 Aralık'ta ise Kastamonu Belediyesi Türk Halk Müziği korosu ve Türk halk oyunları kadın grubu gösterisiyle kapanış gerçekleşecek.”
“BAKANLIK YILLIK KUTLAMA PROGRAMINA ALINMASINI TALEP EDİYORUZ”
10 Aralık Kadın Platformu Derneği hakkında bilgi veren Başkan Kızıltan: “1995 yılında kurulan derneğimiz, bu süre zarfında 29 yıldır hem halkımızdan hem de tüm kamu kurum kuruluşlarından destek almaktadır. Tüm devlet büyüklerine sonsuz teşekkürler. Bu önemli tarihi günün, özellikle sadece kadınların organize ettiği bir miting olması, ayrı bir önem taşımaktadır. 10 Aralık 1919 Kastamonu'nun ülkemize armağan ettiği değerlerin, tüm Türkiye tarafından daha iyi bilinmesi ve tarihimizde hak ettiği yeri alması için yerelden ulusal köprüler kurmak zorundayız. Bu bağlamda, 29 yıldır duyurmaya çalıştığımız bu önemli günün, Bakanlık yıllık kutlama programına alınması hususunda devlet büyüklerimizden talep etmekteyiz.” şeklinde konuştu.
“29 YILDIR BİZ BU BAYRAĞI TAŞIMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Kastamonu Yardım Severler Derneği Şube Başkanı ve Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Derneği kurucu üyesi Ferhan Çelen ise: “1994 yılının Ocak ayında Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Eski hoca, araştırmaları neticesinde ilk kadın mitinginin Kastamonu'da yapıldığını ortaya çıkararak tüm dernekleri topladı. Bu konuyu bize anlatarak, '75. yıldönümünü kutlasak hep beraber' dedi. Kastamonu kadınları olarak bizler de bunu kabul ettik. O sene 94. yılında sivil toplum kuruluşları ve Atatürk Araştırma Merkezi birlikte hareket ederek programlar hazırlandı. 1995 yılında derneğimizi kurduk. 94. yılında tüm devlet büyükleri Kastamonu'ya gelerek görkemli bir kutlama gerçekleştirdi. Kastamonu o günleri çok güzel yaşadı. 29 yıldır biz bu bayrağı taşımaya çalışıyoruz” dedi. (Özel Haber/ BANU TÜRKMENOĞLU)

DSİ'nin Kastamonu'da personel alımında son gün! DSİ'nin Kastamonu'da personel alımında son gün!


 

Editör: Banu Türkmenoğlu