Hürriyet Gazetesi'nden Burak Taşçı'nın haberine göre; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 500 bin liraya kadar varan destekleri karşılıksız olarak gerekli şartları sağlayan tüm vatandaşlara veriyor.

Çok farklı alanları içeren desteklerin başında yaşlılık aylığı, engelli aylığı, asker çocuğu yardımı, öksüz ve yetim yardımları, doğum yardımı, konut edindirme yardımı geliyor.

EN BÜYÜK YARDIM KONUT ALIMI VE YAPIMINA 

Bakanlık, evi kötü durumda olanlara tadilat yardımı, ev yapım ya da alımlarında da 500 bin liraya kadar karşılıksız destek sağlanıyor. Şartları ise;

Muhtaçlık Sınırı Altında Olmak: Muhtaçlık sınırının altında olan ve sağlıklı barınma şartlarına haiz konutu olmayan kişiler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının Sorumlu Olduğu Yerde Yaşamak: En az son bir yıldır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorumlu olduğu yerleşim yerinde fiilen yaşayan bireyler.

Nafaka Yükümlülüğüne Haiz Olmamak: Nafaka yükümlülüğüne haiz akrabası bulunmayan kişiler.

YARDIM TÜRLERİ VE MİKTARLARI

Başvuran kişiler, aşağıdaki kategorilere göre destek alabilirler,

Basit Ev Onarımları: 35.000 TL'ye kadar destek.

Orta Düzey Ev Onarımları: 70.000 TL'ye kadar destek.

Kapsamlı Ev Onarımları: 100.000 TL'ye kadar destek.

Prefabrik Ev Yapımları: 300.000 TL'ye kadar destek.

Betonarme Ev Yapımları/Ev Alımları: 500.000 TL'ye kadar destek.

ÖDEME KOŞULLARI

Basit ve orta düzey ev onarımlarında doğrudan aktarım yapılmakta ve kaynağın 6 ay içerisinde harcanması gerekmektedir.

Kapsamlı ev onarımlarında ve ev yapımlarında ise kaynak tahsisi sonrası harcama belgeleri karşılığında 1 yıl içerisinde kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir.

EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA YÖNELİK KONUT DESTEK PROGRAMI

Akaryakıt fiyatları değişecek: Motorine indirim geliyor Akaryakıt fiyatları değişecek: Motorine indirim geliyor

Bu program, eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az üç çocuğa sahip kadınlara yöneliktir. Program kapsamında ülke genelinde 2023 adet konut yapımı hedeflenmektedir. Program, yerel yönetimler ve hayırseverlerin işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

BAŞVURU VE DESTEK DETAYLARI

Kontenjan tanımlanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bulunduğu ilçelerde ikamet eden 18 yaş üstü aile bireyleri başvurabilirler.

Program kapsamında hane başına 500 bin TL destek sağlanmaktadır.

Ev alımlarında tek seferde, ev yapımlarında ise üç dilim halinde kaynak aktarılmaktadır.

Bu bilgiler neticesinde ihtiyacı olan ve belirtilen şartları taşıyan bireylerin bu desteklerden faydalanmak için ilgili kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Başvuru süreçleri ve detayları ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından veya ilgili resmi kurumlardan öğrenilebilir.

Kaynak: Hürriyet