Kış aylarının gelmesiyle birlikte Kastamonu'da artan ayı saldırılarını önlemek adına avcılar, olağanüstü bir çözümle ortaya çıkıyor. Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği üyeleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Kastamonu İl Şube Müdürlüğü ile iş birliği yaparak ayıları beslemeyi hedefliyor. Ormanlara ekilen meyve tohumları ile ayıların yiyecek ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bu proje, yerleşim yerlerine inen ayıların oluşturduğu tehlikeyi azaltmayı hedefliyor.

kastamonudaayılartohumlarlauzaktutuluyorAvcılar, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü'nden temin ettikleri meyve tohumlarını doğada toprakla buluşturuyor ve bu tohumları dernek binasında diğer üyelere dağıtıyor. Bu kapsamlı çalışma ile yaban hayatı ile insanlar arasındaki çatışmanın en aza indirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, faaliyetin Kastamonu genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Kastamonulu ünlü sanatçı en derin acılarını ilk kez anlattı Kastamonulu ünlü sanatçı en derin acılarını ilk kez anlattı

Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkan Vekili Adil Ünaldı, ayı popülasyonundaki ciddi artışa dikkat çekerek, bu artışın neden olduğu ayı saldırılarına karşı çözüm bulunması gerektiğini belirtiyor. Ünaldı, ayıların yerleşim yerlerine inmesinin ana sebebinin çöp konteynerlerine atılan yiyecekler olduğunu söylüyor ve bu durumu önlemek için halka sesleniyor.

“Ayı ile fotoğraf çektirmek ya da ayıya yakın davranmak tehlikelidir”
Ayı ile fotoğraf çektirmenin ya da ayıya yakın davranmanın tehlikeli olduğunu söyleyen Ünaldı, “Genellikle doğada olan insanların ayı ile karşılaştığında ses çıkartarak ya da ıslık çalarak, ara ara bağırarak, türkü söyleyerek dolaşmalarında fayda var. Çünkü ayıya ‘ben buradayım’ diyecek ve ayı da onu algılayacak. Ayıların koku alma duyuları çok fazla, eğer rüzgar ters esmezse sizin orada olduğunuzu hissedecek ve oradan ayı uzaklaşacaktır, size zarar vermez. Ayı ancak insanı yavrusu var ise tehdit olarak görebilir. Bir de dar alanda kaçış alanı olmayan ayı tehlikeli olur. O zaman ayı tehlikesini nasıl hissedebiliriz, ayı dişlerini gösterir. Kulaklarını kısar geriye doğru, bazen atlarda da olur bu. O zaman ayının tehlikeli olduğunun bir işaretidir. Bu yüzden ses çıkartarak, o bölgede kendinizin olduğunu, aynı zamanda sakin davranmak gerekir. Tabii ki o kargaşanın içerisinde nasıl sakin davranılır bilemiyorum ama sakin olmaya çalışılarak yavaş hareketlerle ayıdan geri geri yavaş yavaş uzaklaşmak lazım, sizi tehdit olarak algılamaması gerekiyor. Zaman zaman görüyoruz ayıların beslenmesiyle ilgili alışkanlıklarını değiştirmemek gerekiyor. Ayılarla fotoğraf çektirmemek ya da ayılara yakın davranmak gibi davranışlara da hiç girilmemesi gerekiyor” diye konuştu.

“Yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini doğada toprakla buluşturalım”
Evlerde tüketilen meyve çekirdeklerinin doğada toprakla buluşturulması gerektiğine değinen Ünaldı, “Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği olarak bizler ise, geçtiğimiz yıllarda da yaptık şimdilerde de yapıyoruz. Orman Bölge Müdürlüğünden fidanlıktan yabani meyve türlerinin çekirdeklerini alıp poşetlere koyduk. Avcı arkadaşlarımızda doğaya çıktıkları zaman bu poşetleri alıp yanlarında götürerek uygun toprak bulduklarında dikiyorlar. Ayrıca bunu bütün halkımızın da yapmasını istiyoruz. Halkımızdan ricamız, evlerinizde yediğiniz meyve çekirdeklerini lütfen atmayınız, o çekirdekleri biriktirip en azından doğaya çıktığınız zaman yanınızda götürüp uygun yerlerde toprakla buluşturmalarını arzu ediyoruz. Bunu seferberlik olarak tüm doğa severlerden, doğada bulunan tüm vatandaşlarımızdan, köylülerimizden meyve çekirdeklerini toprakla buluşturarak yaban hayatına destek olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA - Vedat Yunus İkizoğlu