Kullanım ömrünü dolduran bir ambulans, Kastamonu'da satışa çıkarıldı. Ziraat mühendisi ve çiftçilerden oluşan beş kişilik bir ekip, bu aracı satın alarak içine su deposu, jeneratör, zirai drone ve gerekli diğer malzemeleri yerleştirdi. Böylece "Zirai Ambulans" adıyla çiftçilere hizmet vermeye başladılar.

"Zirai Ambulans" ile Yerinde ve Hızlı Müdahale

"Zirai Ambulans" girişimcileri, çiftçilerin zararlılarla mücadele için ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri araçlarında bulunduruyor. Aracın üzerinde "Bu araç, bitki sağlığı için yollarda" yazısı bulunuyor.

Ziraat mühendisi Yavuz Cebecioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zirai drone almaya karar verdiklerinde bunun için bir araca ihtiyaçları olduğunu fark ettiklerini belirtti. Eski bir ambulansın satışa çıkarıldığını öğrenince, bu aracı ihale ile aldıklarını söyledi. Cebecioğlu, "Ambulans insanlara hizmet ediyor, hastaları taşıyordu. Biz de zirai ambulans olarak hizmet verip insanların yiyeceği bitkilere hizmet edelim dedik," dedi.

Kastamonu için 'sarı kod' uyarısı!.. Kastamonu için 'sarı kod' uyarısı!..

Cebecioğlu, ambulansın içini zirai mücadeleye uygun şekilde dizayn ettiklerini ve çiftçilere anında müdahale edebildiklerini vurguladı. "Çiftçimizin yeni bir ilaca ihtiyacı olur ya da ilacı bitebilir diye zirai ilaçlar bulunduruyoruz. Ambulansımızla önce araziye geliyor, kontrol ediyoruz. Hangi hastalık varsa tespitini yapıyoruz. Çiftçimizi bilgilendiriyoruz. Çiftçimiz hizmet almak isterse ilaçlamayı yapıyoruz," diye konuştu.

Zirai Drone ile Verimlilik Artışı

Zirai drone'un yeni bir teknoloji olduğunu belirten Cebecioğlu, "Drone ile yapmamız, iş gücü olarak kolaylık sağlıyor. Büyük araziler kısa sürede ilaçlanabiliyor. Zamanımızdan, paramızdan ve suyumuzdan tasarruf ediyoruz," dedi.

Çiftçilerden Olumlu Geri Bildirimler Alıyorlar

Tarlasında ilaçlama yapılan çiftçi Emin Yavuz ise "Zirai Ambulans" sahiplerine teşekkür ederek, "Bizim için zaman çok önemli. Drone bizim için birinci çözüm oldu. Traktörler tarlaya girdiğinde yüzde 5 ürüne zarar veriyor. Bu da 100 dekarlık arazide 2 ton buğdaya tekabül eder. Bu, milli servet," ifadesini kullandı.

Kaynak: AA