Bakan Yumaklı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, 2024-2028 dönemini kapsayan 10 maddelik Hayvancılık Yol Haritası'nı açıkladı.

Yumaklı, bu yol haritasının hayvansal üretimin planlanması, aile işletmelerine destek, verimliliğin artırılması, hastalıklarla mücadele gibi başlıkları içerdiğini belirtti. Yol haritası kapsamında aile işletmelerine ilk defa ilave destekler sağlanacağını vurgulayan Bakan Yumaklı, bu desteklerin temel desteklerle eşit olacağını ve böylece aile işletmelerinin en az iki kat destek alacağını açıkladı.

Ayrıca, aşısı ve kaydı yapılan her kuzu ve oğlak için de destek sağlanacağını belirten Yumaklı, mevcut destekleme modellerindeki sınırlandırmaların kaldırılacağını ve üreten herkese ürettiği kadar destek verileceğini ifade etti.

Bakan Yumaklı, kadınlara ve gençlere yönelik desteklerin artırılacağını da belirterek, genç ve kadın üreticilere ilk defa yüzde 70 ilave destek sağlanacağını duyurdu. Ayrıca, suni tohumlama, yerli sperma ve soy kütüğü gibi verimliliği artırıcı desteklerin çoğaltılacağını bildirdi.

Hayvancılıkta hastalıklarla mücadele konusuna da değinen Bakan Yumaklı, hastalıklardan ari işletmelere ilave destek verileceğini ve bulaşıcı hastalıklardan koruyucu aşı uygulamalarının yaygınlaştırılacağını söyledi.

Yumaklı, hayvan hareketliliğinin kontrolü amacıyla Veteriner Yol Kontrol ve Denetim İstasyonları'nın açılacağını ve bu istasyonlarda yapılacak kontrollerle hastalıklara erken müdahale edileceğini belirtti.

TCMB açıkladı: Konut fiyatlarında artış oranı belli oldu TCMB açıkladı: Konut fiyatlarında artış oranı belli oldu

Bakanlık olarak Pendik Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğünde yeni bir ulusal aşı üretim tesisi kurduklarını ve Veteriner Tıbbi Ürün Kontrol Merkezi'ni oluşturduklarını açıklayan Yumaklı, bu yıl içinde 100 bin yetiştiriciye yönelik eğitim ve farkındalık çalışmalarının yapılacağını ifade etti.

Bakan Yumaklı, anaç hayvan üretiminin artırılması için dişi buzağılara ilave destek sağlanacağını ve damızlık değerini belirlemeye yönelik çalışmaların da devam edeceğini belirtti.

Son olarak, Bakan Yumaklı, kümes hayvanları, arıcılık ve diğer bazı alanlarda üzerinde çalıştıkları yeni uygulamaları da zaman içinde hayata geçireceklerini ve bu projelerle hayvancılığın daha ileri noktaya taşınmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Editör: Serkan Kebecioğlu