Kastamonu’daki 61 yıllık sevda hikayesi, A Haber’in ‘Bir insan bir hikâye’ programında yer aldı.

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Günberi köyünde yaşayan 82 yaşındaki Hasan ve 90 yaşındaki Hamide Kadak çiftinin 61 yıllık sevdası Leyla ile Mecnun’un hikayesini aratmayacak cinsten.

Kastamonu'daki Yarım Asırlık Sevda Hikayesi Ulusal Kanalda! (3)

“YARIM ASRI GERİDE BIRAKAN BU SEVDA BİR DÜĞÜNLE BAŞLADI”

82 yaşındaki Hasan Kadak, doğduğundan beri Günberi köyünde yaşadığını, 5 tane çocuğu olduğunu ve en küçüğünün 52 yaşında olduğunu söyledi.

Hamide Kadak ile tanışma hikayesini anlatan Hasan Kadak, “Ben Hamide’yi düğünde gördüm. Baktım, orta boylu bir kız ama giyinmiş, süslenmiş pıtır pıtır. Saçlarını salmış sırtına doğru. Ayağında kundura. Gözüm kaldı merak ettim.  İşte 18-19 yaşlarındaydım; tabii eve geldim, durumu anneme ve babama ilettim. Onlar da bana Hamide’yi istediler. O da kabul etti. Böylelikle 61 yıldır beraber yaşıyoruz” dedi.

EŞİNE ‘SARI GELİN’ DİYOR

90 yaşındaki Hamide Kadak’ın gençliğinde saçlarının sarı olması üzerine Hasan Kadak, eşine ‘sarı gelin’ diyor. Eşinin gözlerinden rahatsız olduğunu ve evde hemen hemen tüm işleri kendisinin yaptığını dile getiren Kadak, “Seviyorum demekle olmuyor. Diyorum ki, ‘senin için olsun şu canım sana feda’ diyerek şu sözleri söyledi: “Kalbimde esen acı bir rüzgar, ölsem de ruhum rüyamda seni arar. Sarı gelin.”

Kastamonu'daki Yarım Asırlık Sevda Hikayesi Ulusal Kanalda! (4)

BU KAPIDAN ÇIKSIN İSTEMEM

Kastamonu Mesleki Eğitim Merkezi'nde mezuniyet ve şed kuşanma töreni! Kastamonu Mesleki Eğitim Merkezi'nde mezuniyet ve şed kuşanma töreni!

Rengarenk elbiseleriyle Anadolu kültürünü hem üzerinde hem de ruhunda taşıyan Hamide Kadak, “Biz bununla evlendik. Bu beni görmüş, ben bunu görmedim. Allah nasip etti, istemişler. Geldim ben bunun yanına, bununla biz ne kavga ettik ne bir şey yaptık. Eşimi çok severim. Bu kapıdan çıksın istemem. Pazara gider ‘Hasan çok durma, özlüyorum ben seni’ derim. O da ‘kapıdayım daha der." dedi.

Kastamonu'daki Yarım Asırlık Sevda Hikayesi Ulusal Kanalda! (1)

(Ercan ÇATAL)
 

Kaynak: A Haber