Komşumuz Zonguldak'ta denizde kaybolan kişinin cansız bedenine ulaşıldı Komşumuz Zonguldak'ta denizde kaybolan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Kastamonu'nun İhsangazi ilçesine bağlı Cambaz ve Koçcağız köylerindeki ormanlık alanda dün akşam saatlerinde yıldırım düşmesi sonucu başlayan yangın, ekiplerin yoğun çalışmalarıyla söndürülmeye çalışılıyor. Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ve kurumların iş makineleriyle yangına müdahale ediliyor. Yangına 6 arazöz, 12 su ikmal aracı, 20 ilk müdahale aracı, 80 orman işçisi, 20 gönüllü ve 1 helikopterle müdahale ediliyor. 18 saattir süren yangının 2 saat içinde kontrol altına alınması hedefleniyor.

“İNŞALLAH 1-2 SAAT İÇERİSİNDE YANGINI KONTROL ALTINA ALACAĞIZ"
Yangınla ilgili bilgi veren Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, “Dün akşam saat 17.30 itibariyle özellikle Ilgaz Dağı etrafında çok ciddi yıldırımlar düştü. 10’un üzerinde yıldırım nedeniyle yangın çıktı. An itibari ile bu yangınların 9’unu söndürdük. Bulunduğumuz noktada söndürme çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 16 arazözümüz, 12 tane su ikmal aracımız, 20 tane ilk müdahale ekip aracımız, 80 orman işçisi, 20 tane mükellef ve 1 hava helikopteri ile söndürme çalışmalarına devam ediyoruz. İnşallah 1-2 saat içerisinde yangını kontrol altına alacağız. 2 adet dozer ve bir adet greyder ile ulaşımı sağlamaya çalışıyoruz. Daha etkin müdahale ve yanan yer ile yanmayan alanların arasını ayırmak için de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

10 YILDIRIM DÜŞMÜŞ
Yangına ilk andan itibaren müdahale edildiğini belirten İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık ise “Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Kastamonu Merkez ve İhsangazi ilçesi sınırında yaklaşık 10 yıldırım düşmesi ve fırtına sebebiyle yangın meydana geldi. Şu an içerisinde bulunduğumuz alan hariç diğerleri kontrol altına alındı. Komşu ilçelerden gelen orman ve kamu kurumlarımızın makine ve ekipleri ile yangına anında müdahale edildi” diye konuştu.

Kaynak: İHA