Türkiye genelinde toplu taşıma kullanıcılarının karşılaştığı karmaşık kart sorunlarına son vermek amacıyla büyük bir adım atılıyor. PTT öncülüğünde hayata geçirilen Türkiye Kart projesi Kastamonu'da kullanılan KENTKART gibi uygulamaları ortadan kaldıracak. Böylece farklı şehirlerde seyahat eden vatandaşların yaşadığı zorlukları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Kentkartkastamonu

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, Türkiye Kart projesinin 2024 yılının sonuna kadar ülkenin yüzde 50'sinden fazlasını kapsamasını ve bir sonraki yıl ise ülke geneline yayılmasını planladıklarını açıkladı.

T R O Y

Çanakkale'de yaşanan deprem İstanbul'da hissedildi Çanakkale'de yaşanan deprem İstanbul'da hissedildi

Türkiye Kart, entegrasyonu sağlanmış şehirlerde öğrenci, öğretmen, engelli ve gazi gibi vatandaşlara avantajlar sunarken, aynı zamanda aktarma indirimlerinden de yararlanma imkanı sağlayacak.

Gülten, Türkiye Kart'ın sadece toplu taşıma kartı olmadığını belirterek, belediyelerin kendi kartlarını çıkarmaya devam edeceğini ve bu kartların Türkiye Kart logosu ile birleştirileceğini ifade etti.

Türkiye Kart'ın amacının toplu taşıma kartlarını bir araya getirerek kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu vurgulayan Gülten, kredi kartlarının yaygın olarak kullanıldığını ancak indirim ve aktarma gibi özellikleri desteklemediğini dile getirdi. Özellikle askerler, öğretmenler ve engelli vatandaşların her şehirde ayrı kart almak zorunda kaldığını belirtti.

Gülten, Türkiye Kart'ın yaygınlaşmasında belediyelerin önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, belediyelerin desteğiyle Türkiye Kart entegrasyonunun bir yıl içinde tamamlanabileceğini ifade etti. Ayrıca, kredi kartlarına Türkiye Kart özelliğinin eklenebileceğini ve bu projenin dünyada benzeri olmayan bir teknoloji olduğunu belirtti. Gülten, Türkiye Kart'ın karekod ve cep telefonuyla ödemeleri de desteklediğini ekledi.

Editör: Serkan Kebecioğlu