Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda gerçekleştirilen KAFES-45 Operasyonu, Kastamonu merkezli olmak üzere 12 ilde eş zamanlı olarak gerçekleşti. Operasyon kapsamında suç örgütü lideri olduğu değerlendirilen Ömer Çınar, jandarma tarafından gözaltına alındı ve adliyeye sevk edildi. Ancak, Çınar'ın adliyeye sevki sırasında yakınları, gazetecilere saldırarak görüntü alınmasını engellemeye çalıştı.

Kastamonu'da baltalı saldırı: 1 ağır yaralı Kastamonu'da baltalı saldırı: 1 ağır yaralı

Operasyon kapsamında Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı tarafından 4 aylık bir takip sonucunda Kastamonu, Balıkesir ve Aydın merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Samsun, Karabük ve Zonguldak illerinde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Toplamda 35 adreste gerçekleştirilen operasyonda 21 şüpheli ile birlikte Ömer Çınar da gözaltına alındı.

Öte yandan operasyonda gözaltına alınan M.K., M.C., T.A. ve O.E. isimli şüpheliler jandarmadaki işlemlerinin ardından tutuklandı. Diğer şüphelilerin ise jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

KAFES-45 Operasyonu kapsamında yapılan MASAK ve Gelir İdaresi Başkanlığı ortak analizi sonucunda, 14 paravan şirkete ait banka hesaplarında 980 milyon TL'lik işlem hacmi ve 105 milyon TL'lik haksız kazanç elde edildiği tespit edildi. Bu bağlamda, şüphelilerin suçtan elde edilen mal varlıklarına el konuldu ve ele geçirilen nakit paraya, bir lüks marka araca da el konuldu.

Kaynak: İHA