Kastamonu’da 16 Haziran bugün elektrik kesintisi var mı? Kastamonu’da 16 Haziran bugün elektrik kesintisi var mı?

Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nda  sergilenen el emeği ürünler büyük ilgi gördü…

 “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” Programı kapsamında hayat boyu öğrenme Kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nca ilan edilen ve Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” etkinlikleri dün Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla gerçekleştirildi.

Programa Vali Yardımcısı Aydın Ergün, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar Dolapcı, bazı Kurum ve Kuruluş Müdürleri, STK başkan ve Yöneticileri, Okul Müdür ve Öğretmenleri, Öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar Dolapcı konuşma yaptı.

Kastamonu'da Sergilenen El Emeği Ürünlere Büyük Ilgi! (1)

Yaşar Dolapcı yaptığı konuşmasında, “Haziran ayının ilk haftası yaygın eğitimin temel anlamda halkımıza, milletimize ve talep karlarına tanıtılması amacıyla sosyal etkinlikler yönetmeliğinde hayat boyu öğrenme haftası olarak değerlendirilmesi öngörülmüştür. İlimizde de Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri içinde 1- 12 Haziran tarihleri arasında tüm. İlçelerimizde ve merkez ilçede olmak üzere Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarımız sergilerle, etkinliklerle yıl boyu,  yaptıkları çalışmaların halka ve öğrencilerine, kursiyerlerine, bu konudaki talep karlarına tanıtmak maksadıyla değişik etkinliklerle sergilenmiş bulunmaktalar. Özellikle ben bütün katılımcılara bu güzel günde böyle bir faaliyetin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi adına aramızda oldukları için teşekkür ediyorum. Hayat boyu öğrenme öyle bir durum ki insanlarımızın öğrenme ihtiyaçlarını beşikten mezara kadar sürdürdükleri kendilerini değerli hissettikçe bir şeyler üretip topluma katkıda bulundukça değerlerini artırdığını hissettirdikçe mutlu olduklarını düşünerek hayatın her aşamasında öğrenmeyi devam ettiren, bu mutluluğa sürekli katkıda bulunmayı hedefleyen bir birimdir hayat boyu öğrenme. Biz bu konuda mutlu insanlar ve mutlu, bireyler üreten ve topluma değişik katkılarıyla faydalı olan insanlar geliştirmede yani tüm şehirleri ve insanlığı imar etmede önemli bir kurum olarak görüyoruz. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli ve en kıymetli varlık. Ancak doğru ve birlikte eğitilmediği sürece eğitiminde yarardan çok ne kadar sıkıntılar getirdiğini görmekteyiz ”ifadelerini kullandı.

Kastamonu'da Sergilenen El Emeği Ürünlere Büyük Ilgi! (2)

“Melekelerini eğittiğimiz insanın, kalbi olarak da eğitimini tamamlayalım”

“Bugün dünyanın değişik yerlerinde beyinleri eğitilmiş, çağın eğitim ve donanımlarıyla tamamen yüklenmiş ancak kalplerindeki eğitime eksik bırakılmış merhamet ve sevgi duygularından yoksun insan topluluklarının kan ve gözyaşı içinde eğlence videoları çektikleri bunu şenlikler halinde kutladıkları dünyanın çok kötü bir dönemini yaşıyoruz. Biz toplumsal etkinliklerle insanların akli ve beyni melekelerini geliştirirken bunlarla paralel olarak insanın gerçekten topluma hizmet eden, toplumun değerlerini benimseyen, onları, mutlu bireyler yetiştirmek için kullanan bir nesil yetiştirme çabasındayız. Diyoruz ki öyleyse akli melekelerini eğittiğimiz insanın, kalbi olarak da eğitimini tamamlayalım. Sevgi ve merhamet duygularıyla beraber çağın imkan ve fırsatlarına belirtilen medeniyet seviyesine çıkaralım ki insan mutluluk kaynağı olsun. Göz yaşı ve kan kaynağı değil. Maalesef günümüzde bundan bütün dünya olarak bütün insanlık olarak şikayetçiyiz. Ama alabildiğimiz bir mesafede bulunmamaktadır. Bizlerin hayat boyu öğrenme adına hem milli kültürümüzü hem de ilimizin temel değerlerini, ortaya çıkarttığımız insanlarımıza bunları öğretirken hem ailelerine, hem de  aile bütçelerine minimize katkılar sundukları, değişik eserleri ortaya çıkardıkları bir yıl sonunda güzel şeylerin üretildiği bir sergide buluşuyoruz. Bu görsel şöleni, bu sanat şölenini izlemek, hepimiz için onur vesilesi olacaktır. Bunları ortaya çıkartanlara müdürlüğümüz olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Emeklerine sağlık diyoruz. Bundan böyle bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılması için yaptıkları çalışmaların çok kıymetli olduklarını ifade ediyor. Kendilerine sağlıkla ve keyifle nice yıllara bu kültürü taşımalarını temenni ediyoruz” dedi.

Kastamonu'da Sergilenen El Emeği Ürünlere Büyük Ilgi! (3)

Yapılan konuşmanın ardından da Kadıdağı Halk Eğitim Merkezi Müzik grubunca eserler seslendirildi. Ardından da Merkez Ortaokulu Halk Oyunları ekibince gösteri sergilendi.

Serginin açılış kurdelesi de katılımcı protokol tarafından kesildi. Sergiyi Vali Yardımcısı Aydın Ergün ve diğer katılımcılar stantları gezerek yapılan ürünler hakkında bilgi aldılar.

Muhabir: Cengiz MUHZİROĞLU