Çalıştayın Kapanış Törenine Vali Meftun Dallı da katılım sağladı.

DALLI; "İYİNİN HUDUDU YOKTUR"

Erkılınç: Basınımız gerçekçi bir çözüm bulmalı Erkılınç: Basınımız gerçekçi bir çözüm bulmalı

Özel Bireyler Çalıştayı'nın kapanış programında konuşan Vali Meftun Dallı;  "Gönül isterdi ki çalıştığın başlangıcından itibaren saat saat takip edelim. Ancak Ankara'daydım, o sebeple katılamadım. Öncelikle bir hakkı teslim edeyim. Bu konunun fikri tamamen Milletvekilimizin. Serap hanım'a teşekkür ediyoruz onun için. Daha sonra bizler de, süreci daha kolay yönetebilmek adına Valilik olarak katkıda bulunmaya çalıştık. Tabii unutmadan çalıştaya katılan katkı sunan hocalarımız başta olmak üzere bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. 1988 yılında başladım mesleğe. O taraftan bugüne baktığımda Türkiye bu konuda gerçekten çok büyük bir mesafe kat etti. Her alanda, özel bireylerimiz ile ilgili gerek hukuki boyut olarak, gerek pratik gelişmeler olarak baktığımızda mukayese edilemeyecek kadar mesafe kat ettiğimizi buradan söylemem lazım. İyinin hududu yoktur. Bunun iki boyutu var birincisi ulusal düzeyde birisi yerel düzeyde yaklaşmamız gereken üretmemiz gereken çözümler var. "

Özel Bireyler (1)-3

"ÖZEL ÇOCUKLARIMIZA VERECEĞİMİZ KATKILARI BİR AN ÖNCE YAPMAYA GAYRET EDECEĞİZ"

"İşin ulusal düzeydeki boyutu en çok hukuki. Onunla da Sayın Milletvekilimiz komisyonda da inşallah o noktada buradan çıkacak sonuçları taşıyacaktır. Eksikler giderilecek, uluslararası standartlara ulaşılması anlamında yapılacak gereken ne varsa yapılacaktır. Yerel düzeyde imkanlar çerçevesinde yapılabilecek iken ilgisizlikten bilgisizlikten her nedense imkansızlıklardan belki yapılamayan işler varsa bu çalıştayın bir sonucu olarak bize iletirseniz elimden gelen her türlü gayreti göstereceğim. Çok küçük dokunuşlarla çok küçük inisiyatiflerle özel çocuklarımıza bireylerimize vereceğimiz katkıları bir an önce yapmaya gayret edeceğiz. Bunun sözünü taahhüdünü buradan veriyorum. Sanki evinde bir özel birey olan ailenin bir ferdiymiş gibi konuya yaklaşacağımızdan bu hassasiyeti göreceğimizden buradan hepinize tekrar etmek istiyorum. "

"DAHA HASSASİYETLE YAKLAŞACAĞIZ"

"Yaklaşık 60 bin öğrencimizin içerisinde 4 bin 860 özel birey olarak tanımlanmış çocuğumuz var. Onlarla ilgili yapılabilecek her şey inşallah bundan sonra biraz daha hassasiyetle yaklaşarak yapacağız. Bu konuya daha yakından eğilmemize onları daha yakından takip etmemize çalıştayımızın vesile olmasını diliyorum."

Özel Bireyler (2)-3

EKMEKCİ; "BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ VE BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ"

Programda konuşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Serap Ekmekci de şu ifadelere yer verdi; "Türkiye Yüzyılında Kastamonu Özel Bireyler Çalıştayı'mız bu akşam sona eriyor. Öncelikle iki gün boyunca gösterdiğiniz büyük emek için tüm çalıştay katılımcılarımıza kalbi şükranlarımı sunuyorum. Farklı kamu kurumları ve özel kuruluşlardan gelerek ahenkli bir ekip oluşturdunuz, gözbebeğimiz bir konu üzerine saatlerce kendinizi verdiniz, deneyim ve akademik birikiminizi harman ettiniz. Çalıştay bildirimiz hasadımız olacak. Eminim ki her birimizin onur, gurur ve kıvanç duyacağı bir çalışmaya imza atılmış olacak. Teşekkür ediyorum. Bu çalıştayımız bir son değil aksine başlangıç. Hem özel bireyler alanında hem de toplumsal hayatın merkezini oluşturan diğer yaşam alanlarına ilişkin çalıştay serimizi sürdüreceğiz. Şunu gördük ki ortak akıl, istişare ve imece ile taş üstüne taş koymak hem çok kolay hem de çok doğru.'Türkiye Yüzyılında Kastamonu Özel Bireyler Çalıştayı' bildirimizin ardından eylem adımlarımızı oluşturacağız. Bütüncül bir plana varmak için yola çıkacağız. Yerelde yapacaklarımızı yerelde, bakanlıklar düzeyinde yapacaklarımızı bakanlıklarda bir bir atacağız. Gözbebeklerimiz için en doğru, güncel ve sürdürülür eğitim yöntemlerini birlikte arayacağız, bulacağız ve hizmete sunacağız. Heyecanımın katılımcılarımızın gözlerinde görmek ve kalp vuruşlarının sesinde hissetmek yolumuzun uzun olduğunun kanıtı. Birlikte yürüyeceğiz ve birlikte başaracağız. Mutluluk çocuklarımızın, yorgunluğu bizlerin olacak. Çalıştayımıza Ankara’dan katılan daire başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Biliyorum ki onlarla da bu kulvarda birlikte yürüyeceğiz. Valimiz Sayın Meftun Dallı’ya teşekkür ediyorum. Çalıştayımızın Valilik çatısı altında yapılmasını sağladı. Sayın Valimizin özel birey konusuna verdiği önemin ilk günden beri farkındayım. Sağ olsun kattığı emek için."

Editör: Banu Türkmenoğlu