Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuduğu dönemde Türk halk edebiyatı dersinden öğrendiklerinden etkilenen Demir, meddahlık yapmaya başladı. Perde ve gölge oyunu karakterleriyle 2017 yılında yola koyulan Demir, Kastamonu ve diğer kentlerde öğrencilerle bir araya geldi.

Kastamonudaözelbireyindoğumgünümeddahgösterisiylekutlandı (5)

Müzisyen Osman Özdamarlar, Eren Kazmacı, Can Kavalcı, Sait Demir ve Nazım Ünveren, meddahlık kültürünü geniş kitlelere duyurmak amacıyla köylerde evlerinden çıkamayan özel gereksinimli bireyleri ziyaret ederek gösteriler gerçekleştiriyor.

Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz ve Duruçay köyünde yaşayan fiziksel ve zihinsel engeli 14 yaşındaki Nurdeniz Aygün'ü ziyaret eden meddah ekibi, evde gösteri yaparak doğum gününü kutladı. Gösteri esnasında Nurdeniz ve ailesinin oldukça mutlu oldukları görüldü.

"Madem onlar gelemiyor, biz onların ayağına gidelim dedik"

Demir, köy köy gezip hem meddahlığı tanıttıklarını hem de insanların keyifli vakit geçirmesini sağladıklarını söyledi.

Kastamonu'da şiddetli fırtına elektrik kesintilerine yol açtı Kastamonu'da şiddetli fırtına elektrik kesintilerine yol açtı

Bugüne kadar farklı yerlerde çok sayıda gösteri yaptığını dile getiren Demir, "Ama gösterilerimize gelemeyen arkadaşların olduğunu gördük. 'Madem onlar gelemiyor, biz onların ayağına gidelim' diyerek sosyal sorumluluk projesi başlattık. Bu proje kapsamında engelli kardeşlerimizin evlerine misafir oluyoruz." İfadelerini kullandı.

Gösterilerinin beğeniyle izlendiğini söyleyen Demir, "Hikaye anlatıyoruz, şarkılar, türküler söylüyoruz. Hem doğum gününü kutladık hem de meddahlık sanatının aktarılmasına vesile olduk." diye konuştu.

"Özel bireylere sevilmek çok iyi geliyor"

Anne Semra Aygün ise Nurdeniz'e sürpriz olması için etkinlikten bahsetmediklerini anlatarak, "Bir sürpriz olduğunu söyledik. Heyecandan gece uyuyamadı, sabah 06.00'da kalktı. Sürekli heyecanla bekledi. Özel bireylere sevilmek çok iyi geliyor. Nurdeniz sevildikçe daha da çiçek açıyor. Yapamadığı birçok hareketi sevgiyle aşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kastamonudaözelbireyindoğumgünümeddahgösterisiylekutlandı (4)

Nurdeniz'in kardeşi Gülsüm Feyza Aygün, çok mutlu olduğunu vurgulayarak, "Ablamı mutlu ettikleri için teşekkür ediyorum. Ablam bugüne kadar neredeyse hiç böyle mutlu olmamıştı. Meddah ağabeylere çok teşekkür ederim. Ben önceden böyle bir gösteri izlemiştim. Ablama da doğum günü hediyesi gibi oldu." dedi.

Kastamonudaözelbireyindoğumgünümeddahgösterisiylekutlandı (2)

Huriye Boyraz ise gösteri ve ilgilerinden dolayı Demir ve arkadaşlarına teşekkür ederek, "Bugün onu mutlu ettik. Özel bireylere hizmet, paha biçilemez. Çocuklarımız mutluyken biz de mutluyuz. Bu ay içinde Nurdeniz'in doğum günü de vardı, gelmişken bir pasta ile doğum gününü de kutladık." diye konuştu.

Kaynak: AA