Saat kulesinin heykeli, 3.80 metre uzunluğunda olup, yaklaşık yarım ton çamur kullanılarak beton zemin üzerine yerleştirildi. Heykel, özel bir fırında 12 saat boyunca ateşte pişirildi ve ardından çevresindeki cam elyaf çıkarılarak, bin derece sıcaklığa ulaşan heykelin üzerine atılan talaşlarla görsel bir şölen oluşturuldu.

Kastamonu Saat Kulesi, 1885 yılında dönemin Valisi Abdurrahman Paşa tarafından şehre kazandırılmış ve 139 yıldır önemli bir sembol olarak varlığını sürdürmekte. Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, bu tarihi eserin minyatürünü yaparak hem sanatsal bir performans sergiledi hem de Kastamonu'nun kültürel mirasına vurgu yaptı.

Saat Kulesi heykeli, yerinde pişirme etkinliği olarak da adlandırılan bir süreçle oluşturuldu. Heykelin üzerine atılan talaşlar, bin derece sıcaklıktaki heykelin etkileyici görüntüsünü ortaya çıkardı. Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Seyhan Yılmaz, bu etkinliğin Kastamonu'da bir ilki temsil ettiğini belirtti.

kastamonualevsaatkulesi2

Kastamonu'da 10 bin yıllık buğday kültürel değere dönüşüyor Kastamonu'da 10 bin yıllık buğday kültürel değere dönüşüyor

Proje, "Çağdaş Seramik Sanatında Bir Performans: Yanan Heykeller" adını taşıyor ve seramik heykellerin farklı bir perspektiften ele alınmasını amaçlıyor.

kastamonualevsaatkulesi

Kaynak: İHA