Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü ve Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen uygulamalara dair yapılan bilgilendirmede, Kastamonu Valiliği vatandaşların güvenliği ve refahı için yürütülen faaliyetlere dair detayları aktardı.

Açıklamada, dikkat çekici iki konuya vurgu yapıldı. Birincisi, Kastamonu'da sık sık yaşanan ev yangınları ve bunların genellikle elektrik tesisatlarındaki sorunlardan kaynaklandığı belirtildi. İkinci olarak ise, ilin yüzde 70'ini kaplayan ormanlık alanlarda meydana gelen yangınlar ve bu yangınların büyük çoğunluğunun insan kaynaklı olduğu vurgulandı.

Ayrıca, il merkezi ve 19 ilçede gerçekleştirilen asayiş, güvenlik ve trafik denetimlerine ilişkin detaylar da paylaşıldı. Nisan ayında yapılan çalışmaların sonuçlarına göre: Yaklaşık 568 bin 946 kişinin sorgulandığı, 127 umuma açık işyeri ve 20 günübirlik konaklama yerinin denetlendiği, 25 ruhsatsız tabanca, 2 kurusıkı tabanca ve 13 ruhsatsız tüfek ele geçirildiği, toplamda 3 bin 926 şahsın yakalandığı kaydedildi.

Ayrıca, kişilere karşı işlenen suçlarda yüzde 7,9'luk, malvarlığına karşı işlenen suçlarda ise yüzde 25'lik bir düşüş gözlemlendiği belirtildi. Devlete ve millete karşı işlenen suçlar ile topluma karşı işlenen suçlarda ise aydınlatma oranının yüzde 100 olduğu bildirildi.

Kastamonu'dan yola çıktı, Bursa'da kaza yaptı! Kastamonu'dan yola çıktı, Bursa'da kaza yaptı!

Kadına Karşı ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı "Kadın Destek Uygulaması" (KADES) üzerinden Nisan ayında 128 ihbar alındığı ve ekiplerin hızla müdahale ettiği ifade edildi. Ayrıca, KADES bilgilendirmeleri kapsamında bin 092 kişiye ulaşılarak bilgilendirme yapıldığı kaydedildi.

Kastamonu Valiliği, kamu güvenliği ve vatandaşların refahı için yoğun çaba sarf edildiğini belirterek, bilgilendirme çalışmalarının süreceğini ve güvenliğin sağlanması için kararlılıkla çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Editör: Serkan Kebecioğlu