Yapıcıoğlu, “Biz birlikteyiz, Türkiye için görevdeyiz”

Şatırgil, “Muhtar, devleti ile halk arasında iletişimi sağlayan ve köprü vazifesi yapan bir kuruluştur”

Kuşcu, “Filistin’de yaşananlara ilimiz ve ülkemiz olarak çok üzülüyor, İsrail’i de şiddetle kınıyoruz”

19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama programı dün Cumhuriyet Meydanı Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde düzenlenen programla birlikte yapıldı.

Program Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Şatırgil ve Kastamonu Merkez Muhtarları Dernek Başkanı Metin Kuşcu’nun Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önüne çelenk sunumu ile başladı.

Programa Bazı Kurum ve Kuruluş Müdürleri, STK Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar dernek Başkanları ile Muhtarlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından da günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muammer Yapıcıoğlu, Ahmet Şatırgil ve Metin Kuşcu yaptı.

İlk konuşmayı yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu,” Başbakanlığımız tarafından 19 Ekim 2015 tarihli ve 11. sayılı genelgesiyle, Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verilen ve 8. yılını kutladığımız, bu günün " Muhtarlar Günü " ilan edilmesinde bașta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarak hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

1829 yılında 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata Kadılıklarında, daha sonra Anadolu'da İlimiz Kastamonu Taşköprü de kurulan muhtarlık müessesesi 194 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesesi Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir. Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı rol oynarken, devletimizle vatandaşlarımız arasında köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlığın 194 yıllık Merkezi/ Yerel idareyi temsil eden bir kurum olmasının yanı sıra toplumsal barışın sağlandığı en önemli müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Temsil ettiği bu gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü'nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi " Muhtar Demokrasinin Temel Taşıdır." Halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş kişiler olarak hepimiz çok iyi biliyoruz ki son derece önemli bir makamda hem devletimiz adına hem de milletimiz adına büyük sorumluluklar taşıyoruz. Çalışmaları kolaylaştırarak kamu hizmet sunumlarında hız, etkinlik ve performansın arttırılmasında tam bir lokomotif görevi görmekte vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır.

Günümüzde bizlere tanınan yeni imkânlar, özlük haklarımızda yapılan iyileştirmelerle cazip hale gelerek kendini yenileyen kurumların başında yer alan muhtarlık müessesesi olarak en ücra yerleșim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem de hüzünde halkımızın her zaman yanında ve hizmetindeyiz.

Bu anlamda cumhurbaşkanımızın talimatları ile bakanlığımızda Muhtarlık Daire Başkanlığı kurulması ile muhtarlarımızın merkezi idare ile ilişkileri güçlendirilmiş ve vatandaş taleplerinin hızlıca ilgili kurumlara iletilmesini sağlamak amacıyla, bakanlığımızca "Muhtar Bilgi Sistemi " hayata geçirilmiştir.

Bunların yanı sıra bu vesile ile asıl dikkat çekmek istediğim önemli, hususlardan birisi 11 ilde yasadığımız deprem ve sel gibi doğal afetler karşısında yaptığımız çalışmalarda gördük ki organizasyon ve liderlik vasfımızın da önem tanıdığını; özellikle  olağan üstü durumlarda hem devletimizin eli kolu olmak, hem milletimizin güvenini kazanarak hep birlikte sorunların üstesinden gelebilmek için görev tanımlarımız içinde olmasa bile bulunduğumuz bölgenin o andaki "Akil Kişisi "olarak zorlukların üstesinden milletle birlikte ekip ruhuyla yönetebilmeyi sağlamak.

Bu vesile ile " Covid19-Sel ve depremde hayatını kaybeden Şehitlerimize de Allah'tan rahmet milletimize başsağlığı diliyor, Gazze' de hastanelerin ve sicil halkın hedef alınması sonucunda yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesinden ve bir o kadarının da yaralanmasından derin üzüntü duyuyoruz. İnsanlık suçu olan bu saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz. İsrail’in Gazze halkına karşı uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka aykırı saldırılarının artarak sürdürmesini esefle karşılıyoruz. Saldırıda hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’dan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle ülkemizde görev yapan Mahalle Ve Köy Muhtarlarımız olmak üzere tüm muhtarlarımızın " Muhtarlar Günü” kutluyorum. Bu anlamlı günün halkımıza görevlerini büyük bir özveriyle yerine getiren tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyor, ebediyete göç etmiş olan muhtarlarımıza yüce Allah'tan rahmet, hayatta kalan diğer görev yapmış muhtarlarımıza da sağlık, mutluluk ve başarılarını temenni ediyorum.

Bu anlamlı günde muhtarlarımıza verdikleri önem ve değerlerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilettiğimiz her konuyu dikkate alarak değerlendiren çözümleri için her konuda tam destek olan İçişleri Bakanımıza ve tüm emeği geçenlere ilīmizde Sayın Valimize Kurum Müdürleri ve Amirlerine kolluk kuvvetlerimize, şahsım ve muhtarlarımız adına çok teşekkür ediyor minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Biz birlikteyiz, Türkiye için görevdeyiz” dedi.

19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle sizlere iki konuyu aktarmak istiyorum diye sürdüren Yapıcıoğlu, “ 194 yıllık muhtarlık müessesesinde 8 yıllık Muhtarlar Günü ilan edildiği bu günde ben de sizlere Kastamonu'dan 194 yıllık muhtarlık müessesinin artık devletin derdine geçen Muhtarlar Müzesi'nin Kastamonu'da ilk ve tek Turizm Bakanlığına bağlandığını Liva paşa Konağı'nda açılacak olan Etnografya Müzesi'nde yerini alacağını buradan siz saygın muhtarlarıma duyuruyorum. Hayırlı uğurlu olsun Kastamonu'muza. 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle ülkemizde görev yapan mahalle ve köy muhtarlarımız olmak üzere tüm muhtarlarımızın muhtarlar gününü kutluyorum.

 Bu anlamlı günüm halkımıza görevlerini büyük bir özveriyle yerine getiren tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Ebediyete göç etmiş olan muhtarlarımıza yüce Allah'tan rahmet hayatta kalan diğer görev yapmış muhtarlarımıza da sağlık, mutluluk, başarılar temenni ediyorum. Bu anlamlı günde muhtarlarımıza verdikleri önem ve değerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettiğimiz her konuyu dikkate alarak değerlendiren ve çözümleri için her konuda tam destek olan İçişleri Bakanımıza ve tüm emeği geçenlere ilimizde Sayın Valimize, Kurum Müdürleri ve Amirlerine Kolluk Kuvvetlerimize ve muhtarlarım adına çok teşekkür ediyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Biz birlikteyiz, Türkiye için görevdeyiz. Muhtarlar günümüz kutlu olsun” dedi.

Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Şatırgil de, “Bugün 19 Ekim Muhtarlar Günümüzün hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz eder, görevlerinizde başarılar dilerim. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2015 yılında bizlere armağan ettiği 19 Ekim Muhtarlar günü için kendilerine muhtarlarımız adına saygılarımı sunar, teşekkürlerimi arz ederim. Her zaman yanımızda olan ve bizleri destekleyen Sayın Valimiz Avni Meftun Dallı Bey’e saygı ve teşekkürlerimi sunarım.

Bilindiği gibi muhtar, devleti ile halk arasında iletişimi sağlayan ve köprü vazifesi yapan bir kuruluştur. Asayiş başta olmak üzere kurum ve kuruluşların hemen hemen hepsi ile bağlantısı ve görevi vardır.

Dеmоkrаsi zincirinin ilk halkasını oluşturan muhtarlık teşkilatı, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir. 

Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiplik yapmaktadırlar. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Önümüzdeki yerel seçimlerde aday olarak milletimize hizmet etmek için çalışacak olan tüm muhtarlarımıza ve muhtar adaylarımıza şimdiden verecekleri hizmetlerden dolayı teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Başkan Vidinlioğlu'ndan 'ZAM' açıklaması Başkan Vidinlioğlu'ndan 'ZAM' açıklaması

Hem milleti, hem devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten, Kastamonu’lu muhtarlarımız başta olmak üzere tüm mahalle ve köy muhtarlarımızın ′19 Ekim Muhtarlar Günü′nü kutluyor, hayırlı ve başarılı görevler diliyorum.

Ayrıca bu senenin başında ülkemizin yaşamış olduğu 6 Şubat depreminden etkilenen vatandaşlarımızdan vefat edenlere rahmet diliyorum.

 Yine bu günlerde Filistin Gazze’de yaşanan insanlık dramının bir an önce son bulmasını ve Filistin halkının hak ettiği gibi özgürlük içinde yaşamasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim” diye konuştu.

Son konuşmayı yapan Kastamonu Merkez Muhtarları Dernek Başkanı Metin Kuşcu da, “Mahalli İdareler Müdürümüz, Pancar Kooperatif Başkanımız, İl Dernekler Müdürümüz, Köy Ve Şehir Muhtarlarımız, değerli misafirlerimiz Basınımızın güzide temsilcileri bu anlamlı günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 19 Ekim Muhtarlar Günü vesilesiyle milletimize hizmetkâr olma yolunda gecesini gündüzüne katan, görev başında olan tüm muhtarlarımızın yolu bahtı açık olsun diyor başta ilimizde görev yapan muhtarlarımız olmak üzere tüm muhtarlarımıza görevlerinde kolaylıklar, başarılar, sağlık ve esenlikler diliyorum. Filistin’de yaşananlara da ilimiz ve ülkemiz olarak çok üzülüyor, İsrail’i de şiddetle kınıyoruz. Rabbim Filistin halkının, Müslüman halkının yardımcısı olsun. Vefat edenlere rahmet, yaralananlara da acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cengiz MUHZİROĞLU