Kastamonu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Canlı Hayvan Pazarı’nda Kurban Bayramı öncesinde gerekli tedbirler ve Kurban satışları ile ilgili de gerekli önlemler alındı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Kurban Bayramı’na artık sadece 34 gün kaldı.

Kurban Bayramı bu yıl 16 Haziran Pazar günü başlayacak. 4 gün sürecek Kurban Bayramı tatilinin hafta sonları ile birlikte 9 gün olup olmayacağı ise daha sonra netlik kazanacak.


Kastamonu'da Kurbanlık Fiyatları Düşüyor Mu (2)
“KASTAMONU KIRMIZI ET KALİTESİ

AÇISINDAN MARKALAŞMIŞ BİR ŞEHİR”

Kurban satışları ve kurban ile ilgili tedbirler konusunda Kastamonu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Sorumlu Müdürü Veteriner Hekim Esra Aydın, birçok şehrin hayvan besicileri ve tacirlerinin Kastamonu’daki hayvan popülasyonunu beğendiğini dile getirerek: “Kastamonu et kalitesi ve genel hayvan kalitesi açısından markalaşmış ve aranan bir bölge. Civar illerden buraya geliyorlar ve hayvanı da beğeniyorlar. Eti, Kastamonu eti diye satıyorlar. Çünkü et kalitesi, coğrafya gereği etin rengi daha kırmızı. Bu da alıcısını artırıyor. O yüzden de Kurban Bayramı öncesi ve sonrası hayvan pazarı yoğun geçiyor” ifadelerini kullandı.

Esra Aydın
“ET PİYASASINDA ŞU AN BİR DÜŞÜŞ VAR”

Karkas fiyatlarının kurban fiyatlarıyla çok ilişkili olmadığını söyleyen Aydın konuşmasına şöyle devam etti: “Et piyasasında şu an bir düşüş var. Bir buçuk ay önce 375 ila 380 TL bandındaydı. Şu anda ise karkas fiyatları 350 TL civarında. Kurban fiyatları karkas fiyatlarıyla çok ilişkili değil. Kurban her zaman gösterişine gider. Kurban her zaman biraz daha pahalı olur” dedi.

“BURADA BİR PİYASA OLUŞUYOR”

Hayvan pazarında alışveriş sonrasında hiçbir sorunla karşılaşmadığını söyleyen Aydın: “5 yıldır Kastamonu’dayım hiçbir sorun duymadım. Zaten alan memnun, satan memnun gibi oluyor. Pazarın avantajı da genel olarak şu; köylünün bir iki adet kurbanı var diyelim. Kendi köyünde yüksek fiyat isteyebiliyor. Ama burada bir piyasa oluşuyor. Hayvan pazarı, birçok malın içinden kendi malını kıyas etmesini sağlıyor. Hayvan pazarının o tür bir avantajı var. Tabii ki bu durumun tam tersi de olabiliyor. Örnek verecek olursak; köyde ucuz istiyor. Hayvan pazarında daha fazla isteyebiliyor. İnsanlar bu şekilde fiyatları da biraz anlamış oluyorlar” ifadelerini kullandı.

“STRES DURUMU ET KALİTESİNİ ETKİLİYOR”

Kastamonu’dan İstanbul’a ciddi bir kurban sevkiyatı olduğunu dile getiren Aydın şöyle konuştu: “Büyük besicilerden gidiyor. Sırf kurbanlık işine bakanlar, tarımdan sevkini alır, götürür. Avrupa Yakası ari bölge olduğu için oranın şartlarını en iyi resmi veteriner ekibi bilir. Kastamonu’dan İstanbul'a giden hayvanın nakil stresi oluyor. Hayvandaki stres durumu et kalitesini etkiliyor. Hayvanı ne kadar stressiz bir şekilde kesebilirseniz o kadar o etten randıman alabilirsiniz. O yüzden herkesin yöresinden alması, stressiz kesmesi daha sağlıklı” dedi.

“GEREKLİ TÜM TEDBİRLERİ ALDIK”

Hayvan pazarında gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirten Aydın: “Biz hayvan pazarı yönetimi olarak giriş ve çıkışlarda araç lastikleri dahil dezenfeksiyon da yapılıyor. Burada amacımız hayvan pazarına gelen araçların hayvan pazarından hastalık taşımasının önüne geçmek” ifadelerini kullandı.

“BİZ ONU TÜKETİME SUNMUYORUZ”

Son olarak kurban kesimi yaptıracak vatandaşlar için tavsiyelerde bulunan aydın şunları kaydetti: “Kurban kesimi yaptıracak olan vatandaşların kestirdikleri yerlerin, kesim için uygunluk belgesi var mı? Veteriner hekim çalıştırıyorlar mı? Çünkü asıl önemli kısmı almak değil de aslında o etin tüketilebilirliği durumu. Bazı hastalıklar var. Kurbanlarda en çok karşılaştığımız tüberkülozdur. Birkaç tane modül oluyor ve onlar çok önemsenmiyor. Ama bu durum hayvanın tüberküloz olmadığını göstermez. O yüzden kesim yaptıracak vatandaşlarımız veteriner hekim çalıştıran bir yerde kesim yaptırırlarsa kendi sağlıklarını da kontrol etmiş olurlar. Kesiyor, yüzüyor, paydayı veriyor ama hani bu ne kadar doğru. Küçük bir apse bile bize teşhis açısından ipucu veriyor. Biz onu tüketime sunmuyoruz, imha ediyoruz” diye konuştu.


Serkan Pehlivan

“PAZARDA 60 BİN LİRADAN 200 BİN LİRAYA KADAR KURBANLIK BULUNUYOR”

Daday Çavuşlu Köyü’nden hayvan alıcısı ve satıcısı Serkan Pehlivan: “Kurban Bayramı öncesi pazarlarda yoğunluk artıyor. Kurbanlık alacak olanlar pazara gelmeye başladı. Pazarda 60 bin liradan 200 bin liraya kadar kurbanlık bulunuyor. Bazı vatandaşlar kurbanlığı tek başına bazıları da ortak olarak alıyor. 420 liraya kadar çıkan karkas et kesimleri şu anda 360 liraya kadar düştü. Bu da Kurbanlık fiyatlarında düşüşe neden oldu. Bu yıl Kurban Bayramı 9 güne kadar çıkarsa gurbetten ilimize büyük akın yaşanır ve Kurbanlık pazarlarımız daha da çık canlanır ve kalabalık olur. Kurban tatilinin 9 güne çıkarılmasını da bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


Ahmet Avanoğlu
 

“KÜÇÜKBAŞ KURBANLIKLAR 8 İLA 25 BİN LİRA ARASINDA”

Kastamonu Canlı Hayvan Pazarında Küçükbaş Kurban satıcısı Elmayakası Köyü’nden Ahmet Avanoğlu ise yaptığı açıklamasında: “Canlı Hayvan pazarımıza küçükbaş kurbanlık koç, kuzu ve keçilerimizi getiriyoruz. Şu anda yerleri olan vatandaşları kurbanlıklarını almaya başladı. Yeri olmayanlar ise pazara fiyat öğrenmeye geliyor. Küçükbaş kurbanlıklar 8 ila 25 bin lira arasında değişiyor. Tek başına ve bütçesi fazla olmayanlar küçükbaş kurbanlıkları tercih ediyor. Her bütçeye göre küçükbaş kurbanlık pazarımızda bulunuyor. Kış aylarında küçükbaş ve büyükbaş havan pazara 400 civarında gelirken bu günlerde bu sayı 800’ün üzerinde bulunuyor. Kurban Bayramı yaklaşırken ise bu sayı 1500’e kadar çıkıyor” dedi. 


Kastamonu'da Kurbanlık Fiyatları Düşüyor Mu (1)

“KURBANLIK FİYATLARI SON GÜNLERDE DÜŞTÜ”

Ağlı’lı hayvan alıcısı ve satıcısı Rasim Yürük de, “Pazara büyükbaş kurbanlık getiriyoruz. Pazarda uygun bulduğumuz hayvanları da satın alıyoruz. Kurbanlık fiyatları son günlerde düştü. Kargas kesim fiyatlarının düşmesi kurbanlık fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Önceki haftalardaki fiyat artışları geriledi. Fiyatların Kurban Bayramı’na kadar biraz daha yükselmesini bekliyoruz” diye konuştu. (Cengiz MUHZİROĞLU – Ercan ÇATAL)


Rasim Yörük

Muhabir: (Cengiz MUHZİROĞLU – Ercan ÇATAL)