Pandemi sürecinde artan ekran maruziyetiyle birlikte miyopi ve astigmatizma gibi göz problemlerinin arttığına dikkat çeken Dr. Akaray, bu durumun özellikle uzun vadede göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini belirtti.

Göz çizdirme ameliyatlarının, gözlük veya lens kullanmak istemeyenler için önemli bir alternatif olduğunu ifade eden Dr. Akaray, Kastamonu'da bu ameliyatların son teknoloji cihazlarla başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu. Akaray, açıklamasında; ”Teknik ve teknolojik gelişmelerin sonucu olarak hızla yayılan göz çizdirme (EXCİMER LAZER-refraktif cerrahi) ile başarılar elde etmeye başlamıştır. Özellikle COVİD-19 pandemi nedeniyle ekran maruziyetinin artması ve evde çalışma (home-ofis) hayatımızı bazı açılardan olumsuz etkilemiştir. Bunlardan biri de uzak görme azlığı (miyopi veya astigmatizma)artmasıdır. Kişinin sürekli yakın mesafeye bakma (kitap okuma, telefon tablet kullanma sürelerinde artış) neticesinde beyin ve göz uzak görme algısını azaltmaktadır ve göz yapısında birtakım değişiklikler olabilmektedir. Peki biz yetişkinler ve çocuklar nasıl korunabiliriz. Yapılan çalışmalarda özellikle akşam saatlerinde günde bir saat dışarda geçirmek, yürüyüş yapmak miyopi gelişmemesi açısından faydalı bulunmuştur. Ancak miyopi veya astigmatizma geliştiyse ne yapmak gerekecek? Öncelikle uzman göz hekimlerince hastanın uzak görüşünü sağlamak amacıyla gözlük veya kontakt lens reçete edilmektedir. Ben gözlükten kurtulmak istiyorum veya kontakt lens kullanmak istemiyorum artık doktor dediğinizi duyar gibiyim. Son teknolojik cihazlarla ile artık Kastamonu’da göz çizdirme (EXCİMER LAZER-refraktif cerrahi) lazer ameliyatlarımızı başarıyla yapmaktayız” dedi.


GÖZÜM LAZER İÇİN UYGUN MU?
Dr. Akaray, ameliyat öncesi yapılan değerlendirmelerde gözün uygunluğunun belirlendiğini ve operasyonun genellikle ağrısız ve kısa sürede tamamlandığını vurguladı. Akaray; “Yapılan çalışmalarda iki önemli parametre önem arz etmektedir; birincisi son bir yılda gözlük numaranızda en fazla 0,5 derece değişme olması veya hiç olmaması istenmektedir, ikinci parametre ise gözümüzün saydam tabakasının(kornea) lazere uygun olması. Bu sebeple de pentecam topografisi yakın zamanda hastane bünyesine alınmıştır.”


AMELİYAT SONRASI GÖZÜMDE İZ KALIR MI?
Ameliyat sonrasında iz kalıp kalmadığına da değinen Akaray;” Başarılı bir operasyon ile ve tabi ki hasta uyumu (lazer sonrası damlaların düzgün kullanılması, kişinin hijyeni) sonucu iz kalmamaktadır”.

Bakan Koca açıkladı: Uzaktan muayene SGK kapsamında Bakan Koca açıkladı: Uzaktan muayene SGK kapsamında


LAZER OPERASYONU İÇİN YAŞ SINIRI VAR MI?
16 yaş altı ve 40 yaş üstü kişilere bu tür ameliyatların yapılmadığını vurgulayan Dr. Akaray, şu ifadelere yer verdi; “Mümkün değildir. Etik kuralları saygılı, mesleki ahlak sahibiyseniz bu yaş gruplarına lazer yapılmaz. 18 yaşın altında kişi dünya sağlık örgütü tanımına göre çocuk sayılmaktadır etik kabul edilmemektedir, 40 yaşından büyük olan kişiler ise yakın görme problemleri başlayacağından uzak görmeyi düzeltebilirsiniz ama yakın görme problemleri başlayacaktır. ‘Peki hocam 47 yaşındayım ben illaki gözlüklerden kurtulmak istiyorum’ derseniz Akıllı Mercek ile gözlüklerden tamamen kurtulabilirsiniz ve hatta ömür boyu yakın ile uzak gözlükten kurtulduğunuz gibi artık katarakt ameliyatı da olmayacaksınız”


 LAZERDEN ÇOK KORKUYORUM, KAÇ SAAT SÜRECEK AMELİYAT, BAYILTIYOR MUSUNUZ?
Ameliyat öncesinde korku yaşayanlara içim ameliyat hakkında bilgi veren Akaray; “Yaklaşık her bir gözünüz 2 dakika toplam işlem 4-5 dakika gibi bir sürede bitecek ağrısız bir işlem olacağından bayıltmıyoruz, sadece sakince doktorunuz sizle sohbet edecek 5 dakika bir sürede bitecek. Başkasından destek almadan odadan çıkabileceksiniz. İlk gün ışıktan rahatsız olabilirsiniz diye size güneş gözlüğü gibi bir koruma gözlüğü hastane tarafından verilecek” diye konuştu.


GÖZÜM LAZERE UYGUN DEĞİL NE YAPABİLİRİZ?
Son olarak, gözlerin lazere uygun olmaması durumunda akıllı merceklerle yüksek gözlükten kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Dr. Akaray, endişe edilecek bir durum olmadığını vurguladı.

Editör: Banu Türkmenoğlu