Tatbikata Kastamonu AFAD, Kastamonu UMKE, Kastamonu Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi ve Kastamonu İl Özel İdaresi Arama ve Kurtarma Ekibi  iştirak etti.

Senaryo gereği, Kastamonu il merkezinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem sonucu yıkılan bir binaya yönlendirilen ekipler, koordineli bir şekilde müdahale etti.

Kastamonulu miniklerden emniyete ziyaret Kastamonulu miniklerden emniyete ziyaret

Kastamonuluysallayandepremtatbikatı (6)

Müdahale ve koordinasyon sürecinde, ekiplerin zamanında harekete geçmesi sağlandı. Kastamonu AFAD tarafından ilimizde bulunan ekiplere ve UMKE birimine görev için çıkış yapma talimatı verildi. İl Özel İdaresi ve Kastamonu Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri de telefon zinciriyle personellerini toplamaya başladılar.

Ekipler, kendi merkezlerinde toplandıktan sonra brifing alarak malzeme yükleme işlemlerini gerçekleştirdi ve Kastamonu AFAD binasına hareket etti. Burada, malzeme ve personel manifestolarını teslim aldılar ve enkaz alanı için koordinatlarını belirlediler.

Kamp alanı kurulumu da titizlikle yapıldı. Özel İdare ve Belediye ekipleri birer yönetim çadırı kurarken, AFAD ve UMKE sağlık çadırlarını hazırladılar. Enkaz alanına geçildikten sonra koordineli bir şekilde çalışmalara başlandı.

Enkaz alanında yapılan aramalarda, AFAD ekipleri tarafından HAZMAT ve ASR 2 işlemleri gerçekleştirildi ve 2 canlıya ulaşıldı. Ardından, diğer ekiplerle birlikte enkaz altında kalanlar kurtarıldı ve yaralılara ilk müdahale yapılarak ambulansa teslim edildi.

Tatbikatın sona ermesiyle birlikte, katılan ekipler bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.
Kastamonuluysallayandepremtatbikatı (5)Kastamonuluysallayandepremtatbikatı (3)Kastamonuluysallayandepremtatbikatı (1)Kastamonuluysallayandepremtatbikatı (2)

Editör: Serkan Kebecioğlu