Cumartesi Sohbeti Programına Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük, AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Belediye Meclisi Üyeleri Zeki Kebeci ve Necati Atak, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Çiftçi, Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel,  Belediye Meclisi Adayı Mehmet Ataç başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Kastamonu'da şiddetli fırtına elektrik kesintilerine yol açtı Kastamonu'da şiddetli fırtına elektrik kesintilerine yol açtı

Cumartesisohbetleri (3)-1

 “ORMANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜN VE HİZMET ÇEŞİTLERİ ÇOK FAZLADIR”

Ormanların öneminden bahseden Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük şunları söyledi:

“Ormanlar havası, suyu, doğal görünümleri ve sakin ortamı ile özellikle şehirlerde yaşayan insanları kendisine çeker. Bu yönü ile insanların beden ve ruh sağlığı üzerinde olumlu rol oynar.  Yerleşim alanları çevresindeki hava kirliliğini ve gürültüyü önlemesi insan sağlığı bakımından büyük önem taşır. Pandemide bunu çok yakından gördük. Ormanların insan sağlığı üzerindeki bütün bu olumlu yararları nedeni ile büyük kentlerin çevresinde ormanlar yetiştirilmekte (yeşil kuşak ağaçlandırmaları), kent ormanları, mesire yerleri tesis edilmektedir.  250 m. genişliğinde orman parçası gürültüyü yüzde 50 oranında azaltmaktadır. Ormanlardan elde edilen ürün ve hizmet çeşitleri çok fazla sayıdadır. Ormanlardan elde edilen asli ve tali ürünler; odun, yaprak, çiçek, orman meyveleri, tohum, reçine, kabuk, mantar, kozalak, madenler, tıbbi aromatik bitkiler gibi çok sayıda ve değişik nitelikte hammaddelerdir. Asıl orman ürünleri arasında, tomruk, tel direği, maden direği, sanayi odunu, kağıtlık odun, lif yonga odunu, sırık çubuk, yakacak odun yer almaktadır. Tali orman ürünleri arasında da, reçine, sığla yağı, defne, şimşir, kekik, ada çayı, nane, kantaron, ekinezya gibi tıbbi bitkiler, her çeşit bitki soğanı , çam fıstığı, mantarlar bulunmaktadır. Ormanların Yangınlara Karşı Korunması coğrafi konumu itibariyle Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkemizde ormanlarımızın büyük bir bölümü yangın tehdidi altında bulunmakta olup, toplam ormanlık alanın % 60’ını birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar oluşturmaktadır. Diğer bir ifade ile 12 milyon hektar orman alanımız yangınlara karşı hassastır. (kızılçam, karaçam ve maki yangına en hassastır). Yangınların görüldüğü alanlar sadece Akdeniz ve Ege Bölgesi ile sınırlı kalmayıp diğer bölgelerimizde ciddi derecede görülmektedir. Nitekim 2020 yılında Özellikle Batı Karadeniz Bölgesinde büyük yangınlar (Kastamonu/Taşköprü, Sinop/Boyabat, Samsun/Vezirköprü) yaşanmıştır. Bu tür yangınlar bu bölgede yangın gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiş 2021 yılı orman yangınları açısından ülke tarihinin en büyük yangınlarının yaşandığı yıl olmuştur. Sadece 28 Temmuz-12 Ağustos arası farklı yerlerde 16 büyük yangın meydana gelmiş olup bu yangınlarda 150 bin hektar alan zarar görmüştür. Kızılçam ile yangın adaptasyon mekanizması ağaçlarının kozalaklarının 6-7 yaşında olgunlaşır. Yangın açısından potansiyel hale gelmeleri 15-20 yaşlarında. Kozalakları tohumu saklayabilecek ve yüksek sıcaklık derecelerine dayanabilecek özellikte. Adeta küllerinden doğuyor” dedi.

Cumartesisohbetleri (1)-1

Cumartesi Sohbeti programına katılanlara çorba ve Kastamonu simidi ikram edildi.

Cengiz MUHZİROĞLU

Muhabir: Cengiz MUHZİROĞLU