Kastamonu'da vatandaş ayıların yerleşim yerlerine kadar inerek, bal kovanlarına zarar vermesi sebebiyle dertli.

Araç İğdir Köyü Damla Mahallesinde bir evin bahçesinde giren ayının saldırısı sonucu 40 kovan zarar gördü, binlerce bal arısı telef oldu.
Olay, Araç ilçesi İğdir Köyü Damla Mahallesi'nde meydana geldi. Son günlerde yerleşim yerlerine kadar inen ve vatandaşların korkulu rüyası haline gelen ayı saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Ormanlık alanlarda yiyecek bulamadığı için yerleşim yerlerine kadar inen ayılar Damla Mahallesi'nde Selameddin Kırma’ya ait ikamete kadar geldi. Evin bahçesinde bulunan kovanları parçalayan ve peteklerdeki balları yiyen ayı 40 kovana zarar verirken, binlerce ayıyı da telef etti.
Arı yetiştiricisi Selameddin Kırma, sabah evin bahçesini dolaştığında gördüğü manzara karşısında çok üzüldüğünü belirtti.

Bir diğer olay da Tosya ilçesinde meydana geldi. Tosya’nın Kuzyaka Mahallesi'ne inen ayılar, Abdullah Acımaz’a ait 5 kovanı parçalarken arıları da telef etti.

Tosya'da yürekleri ağza getiren kaza! Tosya'da yürekleri ağza getiren kaza!


Son dönemlerde ayı saldırısı olaylarının arttığı Kastamonu’da vatandaşlar can güvenliklerinin olmadığını ifade ederek, ilgili kurumlara önlem alınması çağrısında bulundu.

arıkovanı (6)arıkovanı (5)arıkovanı (4)arıkovanı (3)arıkovanı (2)arıkovanı (1)

Kaynak: İHA