Kastamonu’da 28 Şubat bugün elektrik kesintisi var mı? Kastamonu’da 28 Şubat bugün elektrik kesintisi var mı?

​Projenin ilk etabında 100 ve üzeri arılı koloniye sahip ana arı üretimine yetkin arıcılar belirlenerek projeye dahil edildi.

Belirlenen arıcılara Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünde görevli uzman personel tarafından 5 günlük uygulamalı ana arı üretimi kursu verilecek olup kurs sonunda kursiyerlere ana arı üretim kiti dağıtılacak.  

Arıcılarbirliğiileprotokolimzalandı (3)

Bölgeye adapte olmuş kolonilerden seçim yapılarak, belirlenen kolonilerden ana arı üretilmesi planlanan ve yaklaşık 703 bin TL bütçeli ve yüzde 75 devlet destekli proje ile adaptasyonu yüksek ana arıları olan kolonilerin üretilmesi ve ana arı ihtiyacının işletme içerisinde karşılanması sağlanmış olacak.

Arıcılarbirliğiileprotokolimzalandı (2)

Kastamonu'da coğrafi özelliklerinden dolayı 0 rakımdan bin 600’lü rakımlara kadar arı yetiştiriciliği yapılıyor. Bu alanlarda, dışarıdan temin edilen ana arıların adapte olamaması nedeniyle bal verimi istenilen seviyelerde olmamakta. Bu noktadan hareketle hazırlanan proje ile bölgeye uyumlu kolonilerden üretilen ana arılar ile adaptasyonu kuvvetli yeni kolonilerin oluşturulması sağlanarak bal veriminin artırılması ve uyum sorunundan kaynaklı koloni kayıplarının önüne geçilmesi planlanıyor. Ayrıca dışarıdan temin edilen ana arılarla taşınma ihtimali olan arı hastalıklarının da bölgeye girişinin önlenmesi planlandı.

Editör: Ercan Çatal