Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte düğün sezonu da açıldı. Bu kapsamda düğün yapacak vatandaşlar kuyumculara yöneliyor.

"ESKİYE KIYASLA ALTIN ALIMLARI DÜŞTÜ"

Kastamonu’da kuyumcu esnafı Tarık Altıkulaçoğlu, düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumcularda bir hareketlilik olduğunu belirterek; “Düğünlerimizde altın takılıyor ama ekonomik şartlardan dolayı biraz daha eskiye kıyasla altın alımları düştü.

Düğünlerin artması bizim satışlarımızı etkiliyor. Düğünlerin genel olarak yazın yapılması nedeniyle kışın nişan olur. Bu yüzden kışın öncelikle alyans ve nişan bileziği alınır. Yaza doğru düğün mevsiminin başlamasıyla birlikte diğer takı ürünleri alınır. Bundan kaynaklı olarak kuyumcularda bir hareketlilik tabii ki var” ifadelerini kullandı.

Kastamonu'da Altın Hareketliliği! (3)

"YÜZDE 20 ARTIŞ GÖSTERDİ"

Altıkulaçoğlu, altın fiyatlarının özellikle son bir ayda artış gösterdiğini dile getirerek; “Altın fiyatları özellikle son bir ayda yüzde 20 artış gösterdi. Bu kapsamda altın fiyatlarının artması ve beklentinin daha da artacağı yönünde olması nedeniyle bir talep oluşturuyor ve satışlarımız da artıyor. Tabii ki altınını bozduran da oluyor. Farklı yatırım dallarına geçen vatandaşlarımız altınını bozdurup ev, araba gibi yatırımlara da yönelebiliyor” dedi.

"KESME ALTIN YERİNE CUMHURİYET ALTINI..."

Altının kriz dönemlerinde her zaman para eden ve anında nakit paraya çevrilebilen bir materyal olduğunu belirten Altıkuaçoğlu;

“Fiziki altını her zaman tavsiye edebilirim. Son zamanlarda gündem olan ‘kesme altın’ dediğimiz altınlardan ziyade Ata Lirayı (Cumhuriyet) önerebiliriz. Çünkü kesme altınlarda damga patent olayı pek fazla görülmez. Bu bakımdan da farklı bir şehirden alınan kesme altını vatandaşımız istediği bir şehirde bozduramayabilir ama bir Ata Lirayı aldığında istediği herhangi bir şehirde rahatlıkla bozdurabilir” diye konuştu.

Kastamonu'da Altın Hareketliliği! (1)

Kastamonu'da havalar ısındı meyve ve sebze fiyatları düştü Kastamonu'da havalar ısındı meyve ve sebze fiyatları düştü

Altıkulaçoğlu son olarak, altının şu anda bir yükseliş eğiliminde olduğunu, 2024 yılı sonu itibariyle 3 bin lirayı görmesi yönünde beklentilerinin olduğunu ifade etti. (ERCAN ÇATAL)

Editör: Ercan Çatal