Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı birimler tarafından gerçekleştirilen hizmet kapsamında, diş temizliğinden dolguya, protezden diş röntgeni çekimine kadar pek çok işlem evde yapılabiliyor. Bugüne kadar 25 bin 231 hastaya evde sağlık ve ağız diş sağlığı hizmeti sunulduğu belirtiliyor.

Hastaneye gidemeyen, engelli, yaşlı ya da yatağa bağımlı hastaların rutin tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından yaklaşık 11 yıl önce başlatılan evde sağlık hizmetleri uygulaması, Kastamonu'da da etkisini gösteriyor. Özellikle diş problemlerinin sık görüldüğü hastaların doktora gitmeden tedavilerini evlerinde alabilmesi sağlanıyor. Hastaların genel anestezi gerektirmeyen neredeyse tüm diş tedavileri evlerinde yapılabiliyor.

MHRS'de yeni dönem: 'Randevuma geleceğim' onayı alınacak MHRS'de yeni dönem: 'Randevuma geleceğim' onayı alınacak

Kastamonu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne bağlı Evde Sağlık Hizmetleri biriminde görevli ekipler, salı ve perşembe günleri hastaların evlerine giderek muayene ve tedavilerini gerçekleştiriyorlar. 2023 yılında yapılan başvurular sonucunda, 25 bin 231 hasta evlerinde ziyaret edilerek çeşitli hizmetler verildi. Bunlar arasında muayeneler, diş çekimi, ilaç yazımı, protez uygulamaları gibi işlemler bulunuyor.

Hastalara evde sağlık hizmeti sunan ekiplerin, mesleki hayatlarında en çok mutlu olduğu şeyin bu hizmet olduğu ifade ediliyor. Hastaların memnuniyeti ve dualarıyla güç aldıklarını belirten sağlık çalışanları, evde tedavi imkanı olmayan hastaların bu hizmet sayesinde sağlık hizmetlerine erişimini sağlamaktan mutluluk duyduklarını vurguluyorlar.

Kastamonu'da evde diş tedavisi alan hastalardan Mahiye Simsar (81), sağlık ekiplerinin evlerine gelerek dişlerine baktığını ve kendisini ziyaret ettiğini belirterek memnuniyetini dile getiriyor. Yatalak hastalardan Musa Üstün (49) ise evde diş tedavisi imkanı olmasa hastaneye gidemeyeceğini ifade ediyor ve doktorların evine gelerek tedavi etmesinin kendisi için büyük bir kolaylık olduğunu söylüyor.

Kaynak: İHA