1957 yılında Taşköprü ormanlarında meydana gelen ve takriben 10 bin hektar ormanın, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 1958 yılından günümüze yapılan çalışmalar neticesinde yeşertildi.

Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, 67 yıl önce yanan, ancak günümüzde yeniden yeşertilen olan Taşköprü'deki ormanlık alanda incelemelerde bulundu.

Cide'de Öteyüz ailesinin acı günü Cide'de Öteyüz ailesinin acı günü

Kastamonu’da 1957 Yılında Yanmıştı 67 Yılda Yeniden Orman Oldu! (2)

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "1957 yılında Taşköprü ormanlarında meydana gelen ve takriben 10 bin hektar ormanın yandığı alanda 1958 yılından günümüze değin yapılan çalışmalarla yetiştirilen ormanlarda bakımsız kalmış ormanlarla yeteri miktarda bakım görmüş ormanlar arasındaki farkı gördük. Bakımlı ormanlarda ortalama çap 28 cm ilken, bakımsız kalmış ormanlarda ortalama 14 cm’de kalmış. Aslında bakım görmüş yerlerde gerektiği ölçüde bakım çalışmaları yapılsaydı şu an ortalama çapı 34 cm olan çok daha muhteşem ormanlarla karşılaşacaktık. Geçmişten günümüze değin vazife yapan çok kıymetli mesai arkadaşlarımıza teşekkür ederiz" denildi.

Editör: Ercan Çatal