Hitit buğdayı’ olarak da bilinen siyez, Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde toprakla buluşturuluyor. İlçesinde yaklaşık 12 bin dekar alanda ekilen ve buğdayın atası olarak bilinen coğrafi işaretli ürün siyez buğdayının Kasım ayında ekilen ve kar yağışı sebebiyle toprakla buluşturulamayan siyez ekimi, çiğdemlerin çiçek açması ile yapılmaya başlandı.

Kastamonu'da 12 Bin Yıllık Hitit Buğdayı Toprakla Buluşturuldu (3)-1

Kastamonu'da ayılar mesaiye başladı Kastamonu'da ayılar mesaiye başladı

Siyezin ekiminde hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor. Traktörlerle tamamen doğal olarak ekilen siyez, sulanmadan ve hiçbir gübre kullanılmadan yetişiyor ve Ağustos ayında da hasadı yapılıyor. 

“Kış sebebiyle ekemediğimiz ürünlerimizi yeni sezonda ekmeye çalışıyoruz”
İhsangazi'de siyez yetiştiriciliği yapan Sabahattin Ciğerci, “Kasım ayında bir kısım siyezimizi ektik. Kış sebebiyle ekemediğimiz ürünlerimizi yeni sezonda ekmeye çalışıyoruz. Bereketli bir yılın geçmesini bekliyoruz. Ağustos ayı gibi de hasadını yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kastamonu'da 12 Bin Yıllık Hitit Buğdayı Toprakla Buluşturuldu (2)-1

“Çiğdemlerin çiçek açması ile buğday siyezimizi toprakla buluşturuyoruz”
Çiftçi Yasin Ciğerci ise çiğdemlerin çiçek açması ile ekim yapmaya başladıklarını belirterek, “12 bin yıllık ata tohumu siyez buğdayımızı toprakla buluşturuyoruz. Kasım ayında siyez buğdayını ekmeye başlamıştık ama kış şartlarından dolayı birçok tarlamızı ekememiştik. İlkbaharın gelmesini belirten çiğdemlerin çiçek açması ile buğday siyezimizi toprakla buluşturuyoruz” dedi.

Kaynak: İHA