Milli Eğitim Bakanlığı'nın öncülüğünde gerçekleştirilen "Dilimizin Zenginlikleri" projesi kapsamında, Kastamonu'nun İhsangazi ilçesindeki anaokulu öğrencileri, kültürel mirası ve dil becerilerini geliştirme amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

İhsangazi Anaokulu'nda gerçekleştirilen etkinliklerde, öğrenciler Hitit buğdayı olarak bilinen siyez ile atık malzemelerden yapılan ürünleri içeren bir sergiye ev sahipliği yaptı.

"Dilimizin Zenginlikleri" projesi, öğrencilere sosyal ve kültürel etkinlikler aracılığıyla dil zenginliklerini tanıtarak kültürel mirası aktarmayı hedefliyor. İhsangazi Anaokulu'ndaki etkinliklere İhsangazi Kaymakamı Neslihan Sönmezoğlu, Belediye Başkanı Hayati Sağlık, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Taşdelen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nihat Kılıç ile okul müdürleri, veliler ve vatandaşlar da katıldı.

Etkinliklerde, yöresel ürünlerin ve el sanatlarının sergilendiği bir etkinlik düzenlendi. Ayrıca tekerleme ve bilmece atölyesi ile minikler Türk sözlü kültürünün önemli bir parçası olan tekerlemeleri ve bilmeceleri öğrendi ve sunumlar yaptı. Taş baskı atölyesiyle ise öğrenciler, Kastamonu'nun yöresel el sanatlarından biri olan taş baskıyı deneyimledi.

Etkinliklerin bir diğer ayağında ise yöresel lezzetlerin tanıtıldığı bir etkinlik düzenlendi. Ekşili pilav, cevizli çörek, ıspıt dolması, çekme helva gibi Kastamonu'nun yemek kültürüne ait lezzetler öğrencilere ve misafirlere sunuldu. Son etkinlikte ise yöresel türküler dinlendi ve minikler bu türküler eşliğinde eğlendi.

Kastamonu Kent Müzesi'nde bilim şöleni başladı Kastamonu Kent Müzesi'nde bilim şöleni başladı

ihsangazi mini ellerden buyuk basarı

İhsangazi Anaokulu'nun düzenlediği etkinlikler, katılımcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler, kültürel değerlerin farkına varırken dil becerilerini de geliştirme fırsatı buldu. İhsangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Nihat Kılıç, özellikle atık malzemelerden yapılan ürünlerin çocukların ilgisini çektiğini belirterek, bu tür etkinliklerin çocukların kendi kültürlerini ve değerlerini öğrenmelerine katkı sağladığını ifade etti.

Kaynak: İHA