Kastamonu Bağımsız Belediye Başkan Adayı Meftun Kutlu, Kastamonu Taşköprü’de devrilen ve 6 kişiye mezar olan otobüs kazası için sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Bu ev kiminse haberi olsun; Kastamonu Belediyesi yıktı-yıkacak! Bu ev kiminse haberi olsun; Kastamonu Belediyesi yıktı-yıkacak!

Kastamonu ve kaza kader karmaşası başlığıyla kaza hakkında açıklamada bulunan Kutlu,

“Kastamonulu kardeşlerim. Lütfen uyanın artık. Hepimiz uyanalım. Ölen öldüğüyle kalmasın. Nerde bir kaza olsa içim kalkar. Rahmetli Babamı Otobüsten kaynaklı trafik kazasında kaybettiğimden beri kaza haberleri yıkıyor beni. Geride bıraktığı acıyı yaşamadan hissedemiyorsun çünkü.
 

Bana göre 3 boyutlu incelemek lazım bu kaza olaylarını. Bir şekilde mümkün olduğunca azaltmalı kayıpları.

1. Boyutu şehrin yöneticileri ve yapısal hatalar. Sınırların içinde bir kişi ölüyorsa sen uyuma kardeşim. Nasıl bir sonraki kazayı engellersin onu düşün ve sonuca ulaştır. Milletin canı ve malı yöneticilere emanettir sonuçta. Şehrin tüm idare birimleri ilçeler dahil çok kapsamlı bir harita çıkarıp bir an önce çözüme ulaştırmalı. Daha fazla insanımız mağdur olmamalı. Hani biz kaderci bir milletiz ama göz göre göre de yapılanlara katlanmak zor.

Sorumluluk almayan, alamayan kişileri de yönetici olarak tutmak yersiz. Bahane dönemini kapatalım.

2. Boyutu yapısal hatalar. Araçtan başlayıp Boyabat’a kadar giden yolda binlerce kusur var. İnebolu’ya giden yolda aynı. Kastamonu Belediyesi acilen bir asfalt fabrikası oluşturup köy yollarına varıncaya kadar tüm yolların tam olarak bitirilmesini sağlamalıdır. Hükümet ve Karayollarından beklenirse bu iş bitmez. Araç Kastamonu arası yıllardır bitirilemedi. Seçimden sonra daha zor günlere geçiyoruz maalesef. Hükümetten beklenen yatırımları unutun. Işıklandırma tamamlanmalı. Asfaltlanma tamamlanmalı. Üst ve alt geçitler tamamlanmalı. Birde bunlar tabi yapılacak diyerek geçiştirilmemeli. Canımız yanıyor.

3. Boyutu eğitim. Çok önemli bir konu. Parayı alıp ehliyeti vermekle kasap çıkarıyorsun yollara. Ehliyet sınavları daha zorlaştırılmalı. Tam anlamıyla araba kullanamayanı yola çıkarmayacaksın. Bakın benimde her Kastamonu erkeği gibi arabalara olan tutkumu beni tanıyanlar bilir. Yıllarca da Drag yarışı yaptım. Direksiyon simidi 2 yerinden kırılmış parçalanmış arabadan sağ çıktım. Ki arabaya bindiğim anda emniyet kemerini takan biriyim ve tüm kurallara uyarım. Çarptığım araba İstanbul’da yaşayan bir Taşköprülüydü o da çok ilginç olmuştu sinyal vermeden dönüş yapmıştı. Kastamonu yollarında şehir içlerinde bilinçsizce yola çıkmış gençleri görüyorum. Hız yapmalarını anlıyorum ama bu gençlere trafikten uzak yollar parkurlar sunmak lazım. Halkın içinde yapılmamalı bu tip aktiviteler. Köy yerlerinde araba kullananlar kalabalığa girince büyük hatalar yapıyor, panik birçok kazaya sebebiyet veriyor. Traktörler iş makineleri bir anda giriyor yola. Şoförlere verilen ehliyet eğitimi B sınıfına göre veriliyor sonrası malum. Motosiklet Allah’tan yaygın değil Kastamonu da. Şimdi onlarda artacak seçim sonrası. Benzin mazot 50 TL’nin üstüne çıkınca. O zaman dahada artacak kazalar.

Bir sorunu gerçekten çözmek istiyorsan elde iyi veri oluşturup sonuç odaklı çalışmak gerekiyor. Yoksa sadece üstlerini memnun edecek raporu evrakı tamamlayıp benden atlasın dersen olmaz kardeşim. Trafik çözüm bekliyor hem de çok çok acil” sözlerine yer verdi.

Editör: Mehmet Salman