Kastamonu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Aile Haftası çerçevesinde “Aile Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Kışla Parkında toplanan kalabalık, Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Yürüyüşe Vali Meftun Dallı, Azdavay Belediye Başkanı Cevat Taşkan, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Köksalan ile sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.  Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi. Kastamonu Valisi Meftun Dallı burada yaptığı konuşmada, aile kurumunun önemine ve bu kurumu koruma gerekliliğine vurgu yaptı.

Vali Dallı, konuşmasında aile kurumunun kültür aktarımında, inançların ve insanlık değerlerinin yeni nesillere ulaştırılmasındaki rolüne dikkat çekti. Türk toplumunun en kıymetli temel taşının aile olduğunu belirten Vali Dallı, son yıllarda sosyal medya ve internet kanalları üzerinden aileye yönelik yoğun saldırılar yapıldığını ifade etti.

Validen Onemli Aile Mesaj (17)

Vali Dallı'nın açıklamaları şu şekilde oldu:

"ÇOCUKLARIMIZ KORUNMAYA, KOLLANMAYA MUHTAÇ HALE GELDİ"
"Aile; biliyorsunuz kültür aktarımında, inançlarımızın yeni nesillere aktarımında, insanlık değerlerinin yeni nesillere ulaştırılmasında bir temel taşıdır. Türk toplumunun, bizim toplumumuzun da gerçekten en değerli, en kıymetli temel taşı ailedir. Zaten yapılan saldırılardan da bu müessesenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz görüyoruz. Geçmişten günümüze bu saldırılar hep oldu ama hepinizin bildiği gibi bugün artık sosyal medya ve internet kanalları üzerinden ailemiz çok şiddetli bir saldırı altındadır. Çocuklarımız özellikle hakikaten bu konuda korunmaya, kollanmaya muhtaç hale geldi. Herkesin, başta anne babalar ve aileler olmak üzere bizlerin, okullarımızın ve bütün sosyal aktörlerin bu konuda bir rol alıp aileyi korumak ve çocuklarımızı kültür değerlerimize uygun şekilde yetiştirmek için çaba sarf etmesi lazım. Bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Ailenin korunması ve güçlendirilmesi koordinasyon kurulu kuruldu. İlgili bakanlıkların ve paydaş kurumların içinde yer alacağı bir kurul oluşturuldu. Yine aynı şekilde, 2024-2028 yıllarını kapsayan bir vizyon planı ve eylem planı yayımlandı. Biz de buna paralel olarak aynı ilimizde ilgili bakanlık müdürü, il müdürlüklerinin ve paydaş kurumlarının içinde yer alacağı bir il aileyi koruma ve güçlendirme, il koordinasyon kurulu kuracağız. Bizim de aynı şekilde vizyon planımız ve yıllık eylem planlarımız olacak. Hep birlikte ailemizi korumak, geleceğe daha güvenle ilerleyebilmek bakımından ailemizi sağlam tutmak için ne gerekiyorsa inşallah o plan ve eylem planı çerçevesinde bundan sonra her yıl yapacağız.

"ÜÇ NESİL BİR ARADA YAŞIYORDU"
Geçmişte biliyorsunuz, bizim geleneksel ailemizde üç nesil bir arada yaşıyordu. Dolayısıyla çocuklar, pek çok sosyal rolü, cinsiyet gelişimini ve toplumda ileride alacakları rolleri doğal bir ortamda öğrenerek yetişiyorlardı. Birtakım gelişmeler her zaman olur biliyorsunuz. Sosyal ve toplumsal yapılar değişir, ekonomik yapılar değişir. Bunun beraberinde getirdiği bazı faktörler de değişir. Uzunca bir zamandır çekirdek aile, yani anne baba ve çocukların bir arada yaşadığı bir aile tipindeyiz. Ancak şimdi artık bu yapıya da çok şiddetli saldırılar yapan çevreler var. Kim oldukları malum. Bu topraklarda onlara asla fırsat vermeyeceğiz. Hep birlikte ailemizi ve çocuklarımızı bu tür saldırılardan koruyacağız ve geleceğe inşallah güvenli adımlarla yürüyeceğiz."

Kastamonu Resmi İnternet Siteleri Grubu’ndan Taşköprü Belediye Başkanı'na ziyaret Kastamonu Resmi İnternet Siteleri Grubu’ndan Taşköprü Belediye Başkanı'na ziyaret

Vali Dallı Önemli Mesaj Aile (1)Vali Dallı Önemli Mesaj Aile (4)

Vali Dallı Önemli Mesaj Aile (2)

Muhabir: Cengiz MUHZİROĞLU - Ozan Furkan ATLAMAZ