Yürütücülüğünü Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Durmaz’ın yaptığı ve Prof. Dr. Saim Ateş’in araştırmacı olduğu projede hem fazla miktarda açığa çıkan atık kağıtların değerlendirilmesi bakımından yeni bir alternatif yaratmayı, hem de nanoselüloz üretimi için gerekli olan ağartılmış kâğıt hamuru, oduna bağlı hammadde gereksinimi olmaksızın daha uygun maliyetle ürünlere ulaşılması hedefleniyor.

12 ay sürmesi hedeflenen projede hakkında konuşan Dr. Öğr. Üyesi Durmaz şunları söyledi: “Hali hazırda endüstriyel ambalaj kağıtlarında sıvı bariyer özelliği sağlayan sentetik polimerlerin yerine atık kağıtlardan elde edilen ve tamamen doğal biyo-bozunur sıvı bariyer malzemesi olan nanoselüloz süspansiyonlarının üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bu proje kapsamında Nanoselüloz süspansiyonlarının üretiminde ve bu süspansiyonlarla yapılan kaplama işlemlerinde tamamen çevre dostu yöntemler takip edilecek ve üretilecek nihai ürünler çevreye duyarlı ve sürdürülebilir özelliğe sahip olacaktır.”

YKS'ye 3 milyonun üzerinde başvuru YKS'ye 3 milyonun üzerinde başvuru

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, proje çalışmalarından dolayı akademisyenlerimizi tebrik ederek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeleri destekleri için Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine teşekkür etti. Ayrıca Rektör Topal, proje çalışmalarında üniversiteyi teşvik eden yaklaşımlarından dolayı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkür etti.

Editör: Ercan Çatal