Kastamonu Üniversitesi, Daday Nafi ve Ümit Çeri Meslek Yüksekokulu'nda görev yapan Öğr. Gör. Ayhan Şanlı liderliğinde gerçekleştirilen bir proje, Türkiye Binicilik Federasyonu'nun da desteğiyle büyük bir başarı elde etti.

"Spor Atlarının İdmanında Kullanılan Ekipmanların (Pessoa) Yazılım ve Donanım Entegrasyonu ile Bilgisayar Destekli Antrenman Modellenmesi" projesi, TÜBİTAK tarafından “Mükemmeliyet Mührü” ile onaylanarak dikkat çekti.

Kastamonuüniversitesindensporatlarındayenilikçiteknoloji-1

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) 2023/1 proje çağrısına yapılan 2885 proje başvurusu arasından seçilen 153 projeden biri olan çalışma, Teknopark İstanbul bünyesinde onaylanan projeler arasında ilk 11'e girmesiyle de önemli bir adım attı.

Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi'ne bildirilen buluş bildirimi ile desteklenen proje, atların antrenmanlarında kullanılan Pessoa-Lonj malzemesine EMG (Elektromiyografi) entegrasyonu sağlayarak spor atlarının kas gelişimlerini izlemeyi hedefliyor. Bu entegrasyon sayesinde atların antrenman süreçleri daha etkin bir şekilde yönetilebilecek.

Proje kapsamında, saha araştırmaları sonucunda antrenman metodunda anlık iyileştirmelerin yapılmasına olanak sağlayan ve süreli antrenman metodunun uygulanmasını mümkün kılan bir mobil sistem geliştirilecek. Bu sistem, atların performansını artırmak için önemli bir araç olacak.

Kastamonu Üniversitesi başarılarına bir yenisini daha ekledi Kastamonu Üniversitesi başarılarına bir yenisini daha ekledi

Projede yer alan uzmanlar arasında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ebru Kaya Mutlu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Tansu Birinci gibi yüzeysel EMG konusunda uzman isimler bulunuyor. Ayrıca atçılık alanında uzman Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yavuzkan Paksoy, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Ali Ekber Ün ve Öğr. Gör. Bahadır Kaan Utlu, tanıtım ve pazarlama konularında uzman Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim elemanları Doç. Dr. Gülizar Cengiz ile Öğr. Gör. Hikmet Haberal, Yazılım Mühendisi Serap Herkiloğlu ve saha personeli Metin Kaya da bulunuyor.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, projede yer alan akademisyenleri tebrik ederek, destekleri için Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine şükranlarını sundu. Rektör Topal, projede kurumlarını teşvik eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkür etti.

Editör: Ercan Çatal