Tıp alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Kastamonu Üniversitesi, kanser tedavisinde kullanılan sisplatinin nörotoksisitesini engellemeye yönelik peptit yapıya sahip olan [Gly14]-Humaninin koruyucu etkilerini araştıran bir proje başlattı.

Kastamonu'da eğitimin koordinasyonu yapıldı Kastamonu'da eğitimin koordinasyonu yapıldı

Projenin yürütücülüğünü Kastamonu Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı'ndan Dr. Öğr. Üyesi Sedat Gökmen üstleniyor. Proje kapsamında, Kastamonu Üniversitesi'nin çeşitli birimlerinden akademisyenler de yer alıyor. TÜBİTAK 1002-A Hızlı Destek Modülü kapsamında bir yıl süreyle 74.998 TL destek alacak olan proje, hem laboratuvar çalışmalarıyla hem de hayvan deneyleriyle [Gly14]-Humaninin sisplatin kaynaklı nörotoksisite üzerindeki koruyucu etkilerini araştıracak.

Bu araştırmanın, gelecekte kanser tedavisi alanında önemli katkılar sağlaması bekleniyor. Özellikle kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerini azaltmak veya engellemek için alternatif stratejiler geliştirmeye yönelik bu proje, önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Proje çalışmalarında yer alan akademisyenler, Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal tarafından tebrik edilerek destekleri için Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine şükranlarını sundu. Ayrıca, Rektör Topal, projeye verdiği desteklerden dolayı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkürlerini iletti.

Kastamonu Üniversitesi Kanserk

Editör: Serkan Kebecioğlu